Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'nde, Dünya Prematüre Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Hastanenin konferans salonunda gerçekleşen programda, prematüre bebeklerin yaşama tutunma mücadeleleri ve aileleriyle birlikte karşılaştıkları zorluklara vurgu yapıldı.

Halk Sağlığı Başkanı Uz. Dr. Aslı Okan, Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Yener Tutaş, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Melike Şahin, hastane yönetimi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ekibi, sağlık çalışanları, hastanede doğan prematüre bebekler ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, prematüre bebeklerin hayata tutunma mücadelesi ve ailelerinin yaşadığı zorluklar üzerine farkındalık oluşturuldu.

Etkinlikte bir sunum yapan Neonatoloji Uzmanı Dr. Müge Üstkaya Sungur, “Dünya Prematüre Günü'nde farkındalığı artırmak amacıyla bir aradayız. Bu küçücük bedenlerin hayata bağlandığı yer olan yenidoğan yoğun bakım ünitemizde büyük bir özveri ile çalışan tüm ekibimize çok teşekkür ediyorum. Bu zorlu süreçte ekip olarak ailelerimizin her zaman yanında ve destekçisiyiz. Prematüre bebeklerimizi sağlıkla ailesine kavuşturabilmek, ileride sağlıklı birer birey olarak görmek bizleri oldukça mutlu etmektedir. Bebeklerimiz başta olmak üzere, ailelerimiz ve büyük emeklerle onları yaşatmaya çalışan yenidoğan ekibimizin Dünya Prematüre Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Prematüre doğan bebeklerin yenidoğan ekibi ile birlikte çekilen fotoğrafların paylaşıldığı, duygusal anların yaşandığı etkinlikte fotoğraf çekimi ve pasta kesimi ile son buldu.

Tuğba Kulasoy