Çanakkale'de son günlerde etkili olan yoğun yağışlar, nadir bulunan mantar türlerinin ormanlarda çoğalmasına neden oldu. Özellikle bolet mantarı, köylüler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Yağışların etkisiyle birlikte, Çanakkale merkez ve ilçelerinde kurulan halk pazarlarında mantar çeşitliliği gözle görülür bir şekilde arttı.

Meteorolojik uyarılar sonrasında günlerce süren yağmur, Çanakkale'nin doğasını adeta canlandırdı. Ormanlarda yetişen birçok bitki, yağışların ardından tekrar hayat bulurken, köylülerin en çok ilgi gösterdiği ürün mantar oldu. Yağışların bereketi, köylüler için ekonomik bir fırsat yarattı. Bu doğal ürünler, il merkezinde ve ilçe pazarlarında yoğun talep gördü.

Son yağışlar, barajlardaki su seviyelerini yükseltirken mevsim itibariyle bolet mantarının bolluğu da üreticileri sevindiriyor. Çanakkale'nin ihraç ürünleri arasında önemli bir yer edinen bolet mantarı ve kanlıca mantarı, işlenerek Avrupa'ya gönderiliyor. Köylerde kurulan alım merkezleri ve Bayramiç pazarlarında kilosu 300 liradan satılan Kazdağı Bolet Mantarı, lezzetiyle öne çıkan ve tercih edilen bir ürün haline geldi.

Tuğba Kulasoy