Çanakkale Belediyesi, çevre dostu uygulamalarına bir yenisini ekleyerek, evde ayrıştırılan 13 Çanakkale Belediyesi, çevreye duyarlı uygulamalarına bir yenisini ekleyerek, evde ayrıştırılan 13 farklı atık türü için özel bir alana sahip olan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi'ni faaliyete geçirdi. Ambalaj atıkları, gelişigüzel atıklar, giyim, tekstil atıkları, ilaç atıkları, atık elektrikli ve elektronik eşyalar, bitkisel atık yağlar gibi 13 farklı atık kodunu kapsayan merkez, Çanakkale'nin geri dönüşüm çabalarına önemli bir katkı sağlayacak.

Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, geri dönüşüm ve atık yönetimi konusunda uzun yıllardır çeşitli çalışmalar yürütüyor. Yeni teknolojilerle donatılmış geri dönüşüm merkezlerine ek olarak, atıkları daha etkili bir şekilde ayırmak ve değerlendirmek adına yapılan bu yeni adım, Çanakkale'nin çevresel sürdürülebilirlik hedefine önemli bir ivme kazandıracak.

Vatandaşlar, belirlenen atık kodlarına uygun şekilde ayrıştırdıkları atıkları 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi'ne bırakabiliyor. Çanakkale Belediyesi görevlileri, bu merkezde bırakılan atıkları çevreye dost bir şekilde işleyerek bertaraf ediyor. Ayrıca, belediye tarafından düzenlenen kampanya çerçevesinde, personel tarafından da atık getirme merkezine örnek olacak bir uygulama gerçekleştirildi.

Düzenlenen farkındalık yaratma programına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar, Belediye Personeli ve vatandaşlar katıldı. 

 

Programda merkez hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Çevre sorumluluk kapsamında kriterler yerine getirildi. Belediyemiz ve ÇAKAB tarafından ve sıfır atık genel belgesi almaya hak kazandık. Bu belge çok önemli. Çünkü onu almak kolay değil. Bir çok prosedür ver ve onları  yerine getirmemiz gerekiyordu. Biz bunları tamamladık ve şu anda o belgeyi aldık. Bu yönetmeliği almak için gereken kriterlerden biri  olan  1. Sınıf Atık Getirme Merkezi de bu teknik hizmetler kampüsü içerisinde yapıldı. Çanakkale Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünden onay alındı ve 2022 yılından itibaren  Çanakkale Katı Atık Yönetimi Birliği (ÇAKAB) ve Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) projesi doğrultusunda   Çanakkale Belediyesine verildi ve şu anda katı atık alanı olarak kullanılıyor” dedi.

 

Evlerde oluşan atıkların vatandaşlar tarafından daha rahat bertaraf edilmesi için 13 farklı alanda toplanma alanlarının oluşturulduğunu ve hangi atıkların toplanacağını da belirten Başkan Gökhan, "Burada 13 tane atık kodu var. Bu kodlarda kent genelinde yaşayan vatandaşlarımızın atık günlerine uyamama durumunda evlerinde oluşan atıkları bu merkeze getirmeleri ve burada ücretsiz olarak bu atıklardan vatandaşın kurtulmasını sağlayacağız.  Bu atıklar arasında ambalaj atıkları, atık elektrikli ve elektronik aletler,  Bitkisel yağ atıkları ki  bunlar çok önemli. Daha ziyade insanlar nereye atacaklarını bilemiyorlar. Gerçi muhtarlıklarımızda alanlar var ama  artık atık yağlarını buraya getirebilirler. Atık piller, evde zamanı geçmiş atık ilaçlar, tekstil atıkları ve ömrünü tamamlayan araçlarınızın lastikleri, evlerinizdeki kanepe koltuk gibi hacimli atıklar buraya bırakılabilir. Bazen vatandaş bunları sokağa atıyor bu sefer de sokakta da bir kirlilik oluşuyor. Dolayısı ile  onları da arabasına koyarak buraya getirip ücretsiz olarak bertaraf edebilir” dedi.

 

Atıkların ayrıştırmanın önemini vurgulayan Başkan Gökhan, "Burada toplanan atıklar ve Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) projesi kapsamında lisanslı firmalara teslim edilerek, bertaraf edilecek.  Bizim belirlediğimiz saatlerde ve düzende atıklarını veremeyen vatandaşlar ve evinde kalan atıklardan kurtulmak isteyenler buraya getirip atıklarını bırakabilecekler. Bu proje, Avrupa Birliğinden Çöp Depolama alanı için aldığımız desteklerin de bir şartı. Teknik Hizmetler birimlerinin olduğu bu alan müstakildi ve bu hizmet noktasında oluşturduğumuz merkezde atıklarımızı güvenli bir şekilde toplayacağız. Malum çevre diyoruz, küresel ısınma diyoruz, kuraklık diyoruz ve bunların en önemlisi de bu atkılardan nasıl yararlanacağımız ve bu atıkların geri dönüşüme kazandırma prosedürü.  Bunları kaynağında ayrıştırabilirsek tasarruf da sağlamış oluruz” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay,  Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar, belediye personeli ve vatandaşlar evde ayrıştırdıkları atıkları kutu ve kumbaralara bıraktı.

Tuğba Kulasoy