Çanakkale'de, Troya Çevre Derneği ve UEDAŞ işbirliğiyle düzenlenen 7. Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Konferansı, 9 farklı ülkeden konuşmacının katılımıyla gerçekleşti. TÜBİTAK destekli Ufuk Avrupa programı kapsamında hayata geçirilen Masterpice projesi çerçevesinde düzenlenen konferansta, güncel yenilenebilir enerji konuları ele alındı.

Küresel ısınma, teknolojideki gelişmeler ve enerji maliyetlerindeki artış, dünya genelinde yenilenebilir enerjiye olan yatırımları artırıyor. Avrupa ülkelerinin doğal enerji üretimi arasında yer alan yenilenebilir enerjiye yönelimi, ülkemizin de geleceğin enerji kaynaklarından faydalanması ve bu alanda öncü olma hedefiyle bir araya gelen uzmanları bir araya getirdi.

Troya Çevre Derneği ve UEDAŞ işbirliğinde düzenlenen konferans, sektör liderlerini, uzmanları ve paydaşları bir araya getirerek, yenilenebilir enerji konularındaki en son gelişmeleri tartışma ve paylaşma fırsatı sundu. Yenilenebilir enerji projelerindeki teknolojik gelişmeler, finansman modelleri, sürdürülebilirlik, enerji politikalarının geleceği ve sektöre dair güncel düzenlemeler, inovasyon ve enerji verimliliği konularında konferans, katılımcılara geniş bir perspektif sunmayı hedefledi.

Konferanta bir konuşma yapan Troya Çevre Derneği Başkanı Oral Kaya, “Aynı sektörde iç içe beraber yaşadığımızdan güç birliği vermek hepimiz için, ülkemiz için çok büyük bir kazanç. 7. Buluşmamızın temel gerekçisi ve ana konusu çeşitli Avrupa Fonlarından, Uluslararası Fonlardan yararlanan kurumlar topluluğunun ülkemizde oluşması. Bizde bu kurumlardan bazılarından görüyoruz, özellikle tarım ve kooperatiflerde yararlanan kurumlar olabiliyorlar. Bu kurumlarla birlikte bizde düşündük ki enerji kooperatifleri de bu fonlardan nasıl yaralanabilir, neler yapabilir? Bu fonlardan yararlanma aşamasında da bizim Troya Enerji kooperatifi ve Troya Çevre Derneği olarak yürütmüş olduğumuz şu anda dört tane hava programı var. Bu dört tane hava programından yararlandığımız projelerde en sonuncusunda Çanakkale’de genel buluşmasını yaptığımız, bütün ortaklarımızın bir araya gelip sohbetler edildiği ve daha çokta projenin sürecini tartıştığımız yerel enerji topluluklarına ne şekilde yarar sağlayabiliriz, neler yapabiliriz, nasıl destek sağlayabiliriz? diye bunları tartıştık” dedi.

 

Yenilenebilir enerjide Çanakkale’nin adalarında yapılan çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Kaya, “Özellikle bundan sonraki süreçte enerji kooperatiflerimizin de hızlı bir şekilde yararlanabileceği ve daha güçlü bir şekilde oluşturabilecekleri noktaya geldi. Hava programında yeni yaptığımız ortak projede Çanakkale’de ki iki tane alanda, Bozcaada ve Gökçeada üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Aldığımız gelişmelerde bizleri çok sevindiriyor, özellikle Bozcaada da yeni bir enerji topluluğunun kurulması bizi çok heyecanlandırıyor. Gökçeada da ise enerji bağımsız bir ada olması için yeni teknik sistemler kuruldu, bunlarda bizi gerçekten heyecanlandıran noktalar. Dün itibariyle Uluslararası İklim Değişikliği Zirvesi sona erdi. Uluslararası İklim Değişikliği Zirvesi’nde ele alınan konulardan bizim için en önemli parçası olabilecek şey, ilk kez metne fosil yakıtlar kelimesi girdi. Fosil yakıtlardan uzaklaşmak için bir mücadele verileceği söylendi. Asıl bu bizler için gerçekten önemli bir görev veriyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına hızlı bir şekilde yatırım yapmamıza ve gelişmemiz gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.

 

Çanakkale’deki evlerin çatısına kurulan panellerle, enerjinin %45’inin karşılanabileceğini ifade eden Kaya, “Uluslararası bir araştırma kurulu  bir analiz yayınladı. Analizcilerin yaptıkları çalışmada Türkiye’de sadece çatıları verimli bir şekilde kullanabilirsek 120 Gb’lik bir elektrik kapasitesine ulaşabileceğimizi gösteriyor. 120 GW'lik aslında bugün Türkiye’de elektrik üretim kapasitesi. Bu çok önemli bir şey. Sadece Çanakkale’de dikkat etiğimizde ise çatıların üzerinde kullanırsak Çanakkale’nin elektrik ihtiyacının %45’ini karşılayabiliyoruz. Bunun gibi ortalamaları düşündüğümüzde Türkiye ulus olarak hızlı bir şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapabilecek ve bu geçişi de dışa bağlı olmadan sağlıklı ve temiz bir şekilde bütün dünyaya örnek olabilecek. Ama ne yazık ki bizim ülkemiz Uluslararası İklim Değişikliği Zirvesi’nde konulardan hiç birine destek vermedi ve onaylamadı. Şunun altını çizmek gerekiyor, çatılar bu kadar önemli ise yerel yönetim binasından ve yerel yöneticilerinden kişiler bu toplantıda mevcutlar, onlardan ricam yeni yapılacak binalarda ve yapılarda çatı kullanımının daha etkin bir şekilde geliştirilmesi ve bunun geliştirilmesiyle birlikte yaygınlaştırılması için yerel yönetimlerin daha etkin bir şekilde görev almaları gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Tuğba Kulasoy