İÇDAŞ Kara Yusuf Kongre Merkezi'nde gerçekleşen bu özel etkinliğe, Çanakkale Vali Vekili Hakkı Uzun, Belediye Başkan Vekili Birten Sarıbaş, İÇDAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Yusuf Aslan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, akademik ve idari personel ile öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Tören öncesinde Şeref Defteri'ni imzalayan Bayram Yusuf Aslan, Rektör R. Cüneyt Erenoğlu tarafından makamında ağırlanarak onurlandırıldı.

ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, törende yaptığı konuşmada Bayram Yusuf Aslan'ın özgeçmişini ve senato kararını okuduktan sonra Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu tarafından Bayram Yusuf Aslan'a cübbesi giydirilerek "Enerji Teknolojisi ve Yönetimi Alanında" Fahri Doktora payesi takdim edildi. ÇOMÜ'nün rozeti takılan Aslan'a, kurumsal aidiyeti ifade eden ÇOMÜ kimlik kartı da verildi.

Rektör Erenoğlu, yaptığı konuşmada Bayram Yusuf Aslan'ın üniversiteye sağladığı katkılardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Aslan'a verilen Fahri Doktora unvanının hak edildiğini belirten Rektör Erenoğlu, "Sayın Bayram Yusuf Aslan, 1939 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Sayın Aslan, 11 yaşında babasını kaybetmesine rağmen, annesinin desteğiyle eğitimine devam etmiş ve Tophane Sanat Okulu Torna Tesviye Bölümü'nden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra kendi atölyesini kuran Sayın Aslan, torna makinesini döndürdükçe sadece yeni ürün değil yeni fikirler de üretmiştir. Küçük bir atölyede başlayan girişimcilik serüveni bir tesadüfle rota değiştirmiş ve demir çelik sektörüne adım atmıştır. İki ağabeyi ile birlikte 1961 yılında Kardeşler Demir (Kardemir) Demir Çekme Makine Sanayi Kollektif Şirketi'ni kuran Sayın Aslan, yıllar içinde yeni yatırımlar ve yeni iş alanları ile birlikte şirketini Türkiye'nin sayılı şirketler grubundan biri haline getirmiştir. Sadece iş hayatında değil, sosyal sorumluluk projelerinde de öncü bir rol oynamaktadır. Özellikle eğitime verdiği destek ile birçok gencin geleceğine ışık tutmuştur. Cide'de Turizm Meslek Lisesi ve Uygulama Oteli, Kastamonu Üniversitesine bağlı Kaynakçı Okulu ve Çanakkale'de Sanat Okulları gibi eğitim kurumları kurmuştur. Sayın Aslan, sporun ve sporcunun da her zaman yanında olmuştur. Çanakkale'ye İÇDAŞ Spor Kulübünü kazandırmış ve kulübün yelken, yüzme, rüzgâr sörfü, satranç ve basketbol branşlarında sporcu yetiştirmesine destek olmuştur. İÇDAŞ'ın bugüne kadar üniversitemizin pek çok noktasında destek ve katkıları bulunmaktadır. Özellikle son dönemde içerisinde bulunduğumuz İlahiyat Fakültesi Şehitler Yerleşkesinin neredeyse tamamı, Terzioğlu Yerleşkesinde Hatime Ana Ulu Cami, Mühendislik Fakültesi’nde pek çok laboratuvar ve diğer sayısız binaya katkıda bulunmuştur ve bulunmaya da devam etmektedir. Bunun yanı sıra eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı alanlarında da İÇDAŞ'la birlikte son dönemde artan iş birlikleri içerisindeyiz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak Fahri Doktora Ünvanı; Bilim, teknoloji, sanat, kültür ve sosyal hayatın gelişmesi yolunda ve Üniversitenin temel değerleri doğrultusunda seçkin hizmet ve katkıda bulunan kişilere verilmektedir. Bu noktada, Sayın Bayram Yusuf Aslan'ı, bugün burada, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin Fahri Doktoru olarak karşılamak, bizler için büyük bir onur ve mutluluktur. Kendisine, bundan sonraki yaşamında da başarılar diliyorum” dedi.

Bayram Yusuf Aslan, teşekkür konuşmasında yaklaşık 70 yıldır süren çalışma hayatına vurgu yaparak, gençlere cesaret, uzak görüşlülük, bilgi, yılmazlık ve çalışkanlık gibi değerlere odaklanmalarını tavsiye etti. Tören, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Tuğba Kulasoy