2024 Haziran Ayı Meclis Toplantısı, 2024 Mayıs Ayı Meclis Kararı, Mayıs Ayı Mizanı, Hesapları İnceleme Komisyonu Kararı ve Haziran Ayı Faaliyetleri, gündemiyle Meclis Başkanı Birol Çetin Başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz ve Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Haziran Ayı Meclisinin ana konu başlıkları; Hububat alım fiyatları,  Ülkemizde meydana gelen orman yangınları, vergi sistemi ve vergi mevzuatındaki değişiklikler oldu.

ÇTB Meclis Başkanı Birol Çetin toplantıdaki konuşmasına Ülkemizin ve İslam aleminin geçmiş Kurban Bayramı'nı kutlayarak başladı. Birol Çetin, "Bayramlar birlik ve beraberliğin, yardımlaşma ve sosyal dayanışmanın pekiştiği özel günlerdir. Sevgi ve kardeşlik dolu, huzurlu nice bayramlar diliyorum.  İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2023 Araştırması'nın sonuçları dün yayımlandı. Listede yer alan firmalarımız bizlere ve şehrimize büyük bir gurur yaşattı. Ülkemiz için her koşulda büyük özveriyle çalışıp üreten sanayicilerimize, ihracatçılarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyor, firmalarımızın elde ettiği başarıların artarak devam etmesini diliyorum" dedi.

Yeni vergi yasası taslağına ilişkin çalışmalar hakkında da konuşan Meclis Başkanı Birol Çetin şunları aktardı:

 “Adil bir vergi sistemi hepimizin beklentisidir. Yeni vergi paketi, işletmelerimizin yükünü ağırlaştırmamalı.” dedi. Başkan Çetin şöyle devam etti: “Yeni vergi düzenlemeleri zaten büyük zorluklarla mücadele eden işletmelerimizin yükünü daha da ağırlaştırmamalıdır. İşletmelerimiz, ekonomimizin can damarıdır ve onların ayakta kalması, ülkemizin ekonomik istikrarı için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, yeni vergi politikalarında, üretimin, istihdamın ve ihracatın aktörleri olan reel sektörümüzün rekabet gücünün ve sürdürülebilirliğinin de gözetilerek uygulanması en önemli beklentimizdir” dedi.

Toplantıda söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz ise konuşmasında “Dün gece Manisa Soma merkezli 4.8 şiddetinde deprem meydana geldi ve Çanakkale’mizde de hissedildi. Öncelikle herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum”dedi.

Konuşmasında mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcakların ciddi manada olumsuz etki yaptığını belirten Başkan Abdullah Deniz “Ülkemizde aşırı sıcaklar ürün hasatlarını öne çekti. Verim kayıpları yaşandığını gözlemliyoruz” dedi.

Orman yangınlarına da değinen Başkan Abdullah Deniz “Rekor sıcaklıklar ile ilimizde peş peşe yangın haberleri gelmeye devam ediyor. Bu akşam Ayvacık ilçemize bağlı Assos Antik Kenti'nin yer aldığı Behram köyündeki makilik alanda yangın çıktığını üzülerek öğrendik. Yangından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. İlimiz genelinde hava sıcaklıklarının yükselmesi orman yangınları açısından büyük risk oluşturmaktadır. Son zamanlarda meydana gelen orman yangınlarının birçoğu da maalesef beşeri hatalardan kaynaklanmıştır. Vatandaşlarımızın, bütün arazilerde ve özel mülkiyete tabi bahçelerde kesinlikle ateşten uzak durması, ayrıca bahçe ve tarla temizliği amacıyla ateş yakılması, anız yakılması ve piknik esnasında ateş yakılması gibi yangına sebebiyet verebilecek hususlarda dikkatli olması ve hassasiyet göstermesi çok büyük önem arz etmektedir. Rabbim her türlü afet ve felaketten ilimizi ve ülkemizi muhafaza eylesin” dedi.

Haber Merkezi