Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Çanakkale ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Çanakkale Bayramiç Karaköy Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Çalışmaları devam eden Çanakkale Bayramiç Karaköy Barajı’nın tamamlanması sonucu barajda depolanacak su ile 9 bin 380 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını” söyledi.

Barajın ulaşım yollarının yüzde 100’ünün, dipsavak yapısının bitirildiğini ve gövde dolgu imalatının da yüzde 85'inin tamamlanarak barajın tüm ünitelerinin yüzde 59’unun tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Balta, barajın kalan dolusavak ve vana odası ünitelerinin de inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Ayrıca, temelden yüksekliği 39,30 metre ve su depolama kapasitesi 3 milyon 825 bin m3 olan Çanakkale Bayramiç Karaköy Barajı’nın tamamlanması ile 2024 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 70 milyon 350 bin TL katkı sağlaması hedeflenmektedir” dedi.

Haber Merkezi