Türkiye Engelsiz Sanat Birliği tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Engelsiz Sanat Ödülleri Nevşehir Belediyesi sahipliğinde düzenlenen törende sahiplerini buldu. Ödül töreni Kapadokya Kültür Merkezinde sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde düzenlendi.
 
Programda konuşan Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, devletlerin gelişmişliğinin dezavantajlı gruplara yaptığı yatırımlarla ölçülebildiğini, Türkiye'nin bu alanda çok başarılı ve örnek çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Vali Sezer Becel, "Türkiye'de, dezavantajlı ve engelli bireylere bakış açısı geçmişe kıyasla değişti. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, ihtiyacı olan ailelere destekleme konusunda sosyal devlet anlayışının da vücut bulduğu bir alan oluştu. Aileleri artık çok daha rahat ziyarete gidiyoruz. Bir şey yapamama mahcubiyeti ile değil, devletin bütün imkânlarını onlara seferber edebilmenin rahatlığı ve huzuru ile gidebiliyoruz." dedi.
 
Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı da belediye olarak engellilerin yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla çeşitli projeler geliştirdiklerini belirtti. Programa ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını aktaran Arı, "Bugüne kadar engelli kardeşlerimizin hayata tutunmalarını temin edecek çalışmalar yaptık. Çünkü hepimiz bir engelli adayıyız. Sokağa çıkınca bir araç çarpsa engelli hale geliriz” diye konuştu.
 
Engelsiz Sanat Ödüllerinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat “Yılın Akademsiyeni” ödülüne layık görüldü.
 


Kaynak: Haber Merkezi