Korona virüsü can almaya devam ederken, vakaların an çok arttığı kentimizde bir dönem virüs haritasındaki yoğunluk korkutmuştu. Yeni kısıtlamaların hayata geçirilmesiyle birlikte Hayat Eve Sığar(HES)uygulaması yoğunluk haritası verilerine göre ilçemizde vakalar büyük oranda düşüşe geçti.
 
Mart ayından beri ülkemizde görülen korona virüs vakaları sebebiyle 19 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı, korona virüsün yayılımını tespit etmek ve vatandaşları risk bölgeleri hakkında bilgilendirmek için Hayat Eve Sığar( HES) uygulamasını Mart ayı itibariyle kullanıma sundu. Uygulama içerisindeki yoğunluk haritası ile vatandaşlar bulundukları bölgedeki vakaların yoğunluğunu öğrenebiliyorlar.
HES uygulamasına göre Eylül ayı itibariyle kentimizdeki korona virüs vakaları yükselişe geçmişti. Artan vakalar sonunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale’de yüzde 50 oranında artış olduğunu ve vatandaşların tedbirlere uymaya devam etmesi gerektiğini vurguladı. Gelişmelerin ardından Mart ayından beri pandeminin yükünü çeken Çanakkale Onsekiz Mart Araştırma Hastanesi artan vakalar sonunda kapasitesi yetersiz kaldığından alınan kararla Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinin bir bloğu korona virüs servisi olarak hizmet vermeye başladı. 
Çanakkale ile birlikte ülkede de vaka artışı gözlenince İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere bir genelge gönderildi. Buna göre uzun süredir uygulanmayan sokağa çıkma yasağı tekrar uygulanmaya başladı. 4 Aralık tarihi itibariyle tüm ülke genelinde hafta sonu tam kapanma uygulamasına geçildi. Aralık ayı başından beri her Cuma akşamı saat 21.00’da başlayan ve Pazartesi sabah 05.00’a kadar süren kısıtlamalar sonunda vakalarda azalma olduğu kaydedildi.

TEDBİRLERE UYULDU VAKALAR AZALDI
İlçemiz, salgının başından beri Çanakkale genelinde en fazla korona virüs yükünü taşıyan ilçelerden biriydi. Son olarak alınan tedbirlerle ilçemizdeki korona virüs yükünde de büyük bir azalma görüldü. Vatandaşlar da tedbirlere uyunca salgının yükü bir nebze olsun hafifledi.

BOZCAADA’DA VAKA KALMADI
Çanakkale’ye bağlı 12 ilçe arasında haritaya göre en az riskli bölgeler vakaların görülmeye başladığı ilk aylarda beri adalar olarak kaydedilmişti. Bugün ise yine Gökçeada ve Bozcaada Çanakkale ilçeleri arasında en az riskli bölgeler.  Son raporlara göre ise Bozcaada’da hiç vaka görülmediği belirtildi.

MERKEZDE YOĞUNLUK AZALDI
Kasım ayı sonunda HES yoğunluk haritasında Çanakkale merkez adeta kırmızıya bürünmüştü. Bugün ise Çanakkale merkezde vaka sayılarında ciddi bir azalma olduğu gözlendi. Kısıtlamaların öncesinde şehir merkezi alarm veriyordu bugün ise kırmızı çember daraldı yerini yeşil ve mavi çembere bıraktı. Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan HES yoğunluk haritasına göre 5 ölçek yer alıyor. Mavi renk düşük riskli bölgeyi temsil ederken, sırasıyla yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıya doğru risk artıyor. Mavi renk en düşük riskteki bölgeyi, kırmızı renk ise en yüksek riskli bölgeyi temsil ediyor.
Çanakkale’de vatandaşların yasaklara uyması ve tedbiri bırakmaması ile Kent merkezinde vakalar büyük oranda azaldı. Çoğu mahalle yüksek riskli bölgeden düşük veya orta riskli bölge haline düştü.

TÜM İLÇELERDE DÜŞÜŞTE
Kasım ayından itibaren HES yoğunluk haritası verileri dikkate alındığında, kent merkezindeki vakaların azaldığı gözlendi. Bununla birlikte veriler ışığında tüm ilçelerin vaka sayılarında büyük bir azalma olduğu gözlendi.
Vaka sayısında azalan bölgeler olsa da uzmanlar Çanakkale’nin korona virüs yükünün hala fazla olduğunu belirtiyor.

HES UYGULAMASI
Pandemiyle mücadele döneminde bilişim ve teknolojinin sunduğu imkânlardan en üst düzeyde faydalanan ve tüm süreci sağlık bilişim sistemleri üzerinden kontrol ve takip eden Sağlık Bakanlığı, bir süre önce Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile bu kontrol ve takibi vatandaşların da hizmetine sunmuştu. Hayat Eve Sığar uygulaması ile vatandaşlar, yaşadıkları bölgede ya da gitmek istedikleri lokasyondaki risk durumunu ve hastalık yoğunluğunu harita üzerinden görebiliyor, risk yoğunluğunun yanı sıra, hastane, eczane, market, duraklar gibi acil ihtiyaçlarda bilinmesi gereken yerler de vatandaşlara gösteriliyor. Geliştirilen akıllı algoritmalar sayesinde, uygulamada yakınlarının onayları doğrultusunda ailelerini ya da yakınlarını listelerine ekleyebilen vatandaşlar, onların da riskli bölgelerden uzak durmalarını sağlayabiliyor. Türkiye Günlük Koronavirüs tablosunu da uygulamadan inceleyebilirken, seyahatlerinde kullandıkları HES Kodu’nu uygulamadan alabiliyor.

Tuğba Kulasoy