Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Gökhan mesajında, "1800’lü yıllarda hak ve emek mücadelesi için seslerini yükselten işçiler sayesinde ortaya çıkan 1 Mayıs tarihi, tüm dünyada emeğin, mücadelenin, birlik ve dayanışmanın sembolü olan bir gün haline gelmiştir. İnsanın ortaya koyabileceği en yüce değerlerden biri olan emek kavramı, ne yazık ki tarih boyunca sömürüye de çok açık olmuş, insan emeği ve alın terinin haksızlıklarla mücadelesi hiç bitmemiştir. Bugün tüm dünyada; gelir dağılımındaki eşitsizlikler, iş güvenliği ve sağlığını tehdit eden unsurlar, mobing ve baskılar başta olmak üzere işçi sınıfının ve tüm emekçilerin yaşadığı sorunlar, bir kelebek etkisi misali herkesi ve tüm dengeleri etkilemektedir.

Oysa herkesin layık olduğu insanca yaşam, mutluluk, kardeşlik ve toplumsal barış, ancak ve ancak eşit, adil ve demokratik uygulamalar ile var olacaktır. Kutsal sayılan alın terinin karşılığını bulabildiği, emekçilerimizi iş kazalarına ve ihmalkarlıklara kurban vermediğimiz, baskılar altında ezdirmediğimiz, çocuk işçi kavramını ortadan kaldırabildiğimiz, iş hayatında cinsiyetçi yaklaşımlardan uzak durduğumuz, hak ve özgürlüklerden herkesin eşit bir şekilde yararlanabildiği, adil, özgür ve kardeşçe bir dünya bizlerin de en büyük temennisidir daima.

Kıymetli hemşehrilerim;
Emek her zaman kutsal, her zaman değerli, her zaman ince çizgimizdir. Ve emek ortaya koyan herkese saygımız sonsuzdur. Ancak içinde bulunduğumuz bu zorlu pandemi sürecinde başta bilim insanları ve sağlık çalışanları olmak üzere bu sürecin normale dönmesi için benzersiz bir emek ortaya koyanları ayrı tutarak, gönülden teşekkür etmek isterim. Bu zorlu süreçte ekonomik sıkıntılarla boğuşan, buna rağmen kimsenin mağdur olmaması için fedakarca çalışan esnaflarımıza, eğitimcilerimize, tüm özel, kamu ve hizmet sektörü çalışanları ile tüm emekçilere de sonsuz teşekkürler elbette… Onların tüm bu emeklerine karşılık da pandemi kurallarına harfiyen uymak herkesin en önemli görevlerinden biridir diye düşünüyorum.
Emek ve dayanışmanın günü olan bu 1 Mayıs’ta da içinden geçtiğimiz bu sürecin en kısa zamanda son bulmasını ve başta ekonomik sorunlar olmak üzere bu sürecin yarattığı tüm sıkıntıların ortadan kalkarak, emekçilerimizin bir an önce rahat bir soluk almasını yürekten diliyorum. Herkesin emeğinin karşılığını bulabilmesi temennilerimle yine başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere her alanda üreten, alın terini ortaya koyan tüm işçi ve emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, geçmişten günümüze emek mücadelesinde kaybettiğimiz tüm kardeşlerimizi de rahmetle anıyorum" ifadelerine yer verdi.


Kaynak: Haber Merkezi