Hayat Eve Sığar (HES) yoğunluk haritasında tam kapanmanın etkisiyle tüm Çanakkale genelinde vakalar düşse de Lapseki haritada yüksek riski temsil eden kırmızı renk ile gösterilmeye devam ediyor. İl genelinde en fazla kırmızılığın olduğu ilçe Lapseki olarak kaydedildi.
Kentimiz vaka sayısı haritasına göre nüfusa oranla en çok vaka artışının görüldüğü il olarak kaydedilmesinden sonra Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması risk haritasında yüksek riski temsil eden kırmızı renk ile kaplanmıştı. İllere göre 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasına göre Çanakkale'de vaka sayıları düşmeye devam ediyor. Son verilere göre Çanakkale vaka yoğunluğunda 37’nci sıraya geriledi.
17 gün boyunca süren tam kapanma tedbirleri de sonuç vermeye başladı. Vakalardaki olumlu düşüşler HES haritası verilerine yansıdı. Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasında Çanakkale’deki riski temsil eden kırmızılıklar tam kapanmadaki sıkı tedbir ve denetimlerle düşmeye devam ediyor.  Vaka sayısında Çanakkale’nin birinci olmasının ardından uygulanan tedbirler kentteki vaka yoğunluğunu büyük ölçüde düşürdü. Kent haritasında vaka olmayan alanlar çoğaldı. Bozcaada’da ise uzun süreden sonra yeniden vaka kaydedilmedi.

LAPSEKİ’DE RİSK DEVAM EDİYOR
Vatandaşları risk bölgeleri hakkında bilgilendirmek, Korona virüsün yayılımını tespit etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını geçtiğimiz yılın Mart ayı itibarıyla kullanıma sundu. Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan 5 ölçeğin yer aldığı HES yoğunluk haritasına göre Mavi renk düşük riskli bölgeyi temsil ederken, sırasıyla yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıya doğru risk artıyor. Mavi renk en düşük riskteki bölgeyi, kırmızı renk ise en yüksek riskli bölgeyi temsil ediyor. HES Yoğunluk haritası verilerine göre Lapseki’de yüksek riski temsil eden kırmızılıklar bu hafta ile birlikte düşüşe geçse de 12 ilçe arasında en fazla kırmızı alanın olduğu yer Lapseki olarak kaydedildi. Tam kapanmanın uygulanmaya başlamasıyla vakalarda düşüş hız kazandı. Tüm ilçelerde bir düşüş ivmesi gözlense de hala kırmızı renkle gösterilen çok yüksek riskli ilçeler var. Bu ilçelerin başında ise  en fazla kırmızılık gözlenen en fazla vaka görülen ilçe olan Lapseki geliyor. Lapseki’de vaka yoğunluğu hala yüksek olmasına karşın kademeli normalleşme ile düşüşlerin diğer ilçeler gibi gözlenmesi bekleniyor.

ÇARDAK VE UMURBEY DE RİSKLİ
Sadece Lapseki merkezdeki değil, Umurbey ve Çardak Beldeleri de haritada hala vaka olan yerler arasında. Umurbey beldesinde salgının boyutunun büyük ölçüde azalmasına karşın Çardak beldesinde kırmızı alanların riski devam ediyor.  İlçede salgının kontrol altında tutulması için uzmanlar maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğinin altını çiziyor.

GENEL TABLO OLUMLU
Son veriye göre Çanakkale’nin sadece Bozcaada ilçesinde vaka görülmese de diğer ilçelerde de salgının yükü oldukça azaldı. Tam kapanma ile birlikte oldukça azalan vakalar yaz sezonu için olumlu bir tablo çiziyor. 
Tam kapanmanın ardından vakada artış yaşanan ilçe kaydedilmezken denetim ekiplerinin sıkı denetimleri devam ediyor.

Tuğba Kulasoy