İdrar kaçırmada Artifisyel Üriner Sfinkter Uygulaması (Yapay Sibop) ameliyatı Çanakkale’de ilk kez üniversite hastanesinde yapıldı.
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesinde, İdrar kaçırma için uygulanan ve etkin tedavi sağlayan ‘Artifisyel Üriner Sfinkter’  (AÜS) yerleştirilmesi; Çanakkale’de ilk defa Üroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Cabir Alan, Doktor Öğretim Üyesi Hasan Anıl Kurt ve ekibi tarafından başarılı şekilde gerçekleştirildi.
 
Prof. Dr. Cabir Alan, AÜS ameliyatıyla ilgili olarak; “Geçirilmiş olan kanser cerrahisi ameliyatları, ışın tedavileri ve başka nedenlere bağlı olarak erkeklerde görülen idrar kaçırmayı tedavi etmek için implante edilmiş bir protezdir. Elle kontrol edilebilir pompa yardımıyla idrar kanalı etrafındaki kafın sıkıştırılıp gevşetilmesiyle idrar kesesinin kontrol altına alınmasını sağlayıp, hastanın idrar kaçırması engellenmektedir. AUS, mesaneden idrar akışını kısıtlayan doğal idrar sfinkterinin işlevini desteklemek üzere tasarlanmıştır. Bu sistem zarar görmüş durumdaki sfinkter kasının yerine, yapay bir kas gibi çalışarak kalıcı bir çözüm sunar” dedi.
 
Prof. Dr. Alan, ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji kliniğinin, Çanakkale’de ve bölgede özellikli sağlık hizmetlerini sunmada öncü olmaya devam ettiğini söyledi.
 
Haber Merkezi
 
 
 


Kaynak: Haber Merkezi