Geçtiğimiz hafta yağan aşırı yağmur, Bayramdere Barajı havzasından akan çamurlu suyun arıtma tesisinde sıkıntılara yol açtı.  Lâpseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz “Şebeke suyunun geçici süre içilmemesini” istemişti. Dün, yeni bir duyuru yaparak; “Vatandaşlarımızca suların içilmemesi önemle rica olunur. Mühendislerimiz tarafından günlük olarak analizler devam etmekte olup, gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır" dedi.
 
Lâpseki’de aşırı yağışların ardından akan bulanık su nedeniyle vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz Bayramdere Barajı havzasından akan çamurlu suyun arıtma tesisinde sıkıntılara yol açtığını duyurdu; sorunun geçici olduğunu kaydetti.
 
Özellikle 15 Aralık Çarşamba günü meydana gelen aşırı yağışların Bayramdere’den arıtma tesisine gelen suyu etkilediğinin altını çizen Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz; “15 Aralık Çarşamba günü Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine baktığımızda Lâpseki ilçesinde aşırı bir yağış meydana geldi. Arıtma suyu tesisimizdeki mühendislerimiz ve çalışanlarımız tarafından kimyasal ve fiziksel arıtma tekniği ile suyu en azından bulanık dahi olsa insana zararlı olmayan bir şekilde, yani mikrobiyolojik açıdan bir sakınca yaratmayacak düzeyde şehre verilmeye devam edildiğini söyleyebilirim. Vatandaşlarımızın bu sürecin geçici olduğunu bilmelerini istiyorum. Önümüzde daha kış şartları mevcut. Yer yer bu sıkıntıları yaşayabiliriz. Lâpseki Belediyesi olarak tüm imkânlarımızla vatandaşlarımıza temiz suyu bir an önce tedarik etmeye çalıştığımızı belirtmek isterim” ifadelerine yer vermişti.
 
Lapseki Belediyesi dün yeni bir uyarı yaparak; “15 Aralık Çarşamba günü meydana gelen afet boyutundaki yağış sonrası Bayramdere barajından içme suyu tesislerine gelen su bulanıklığı 65 kat artarak 650 NTU’ya kadar yükseldi. Mühendislerimiz tarafından verilen bilgiye göre sudaki bulanıklık değeri bugün itibariyle 150 NTU seviyesine kadar indi. Normal olarak kabul edilen verilere göre su bulanıklığının önümüzdeki günlerde 10 ila 15 NTU seviyesine kadar düşmesi bekleniyor. Vatandaşlarımızca suların içilmemesi önemle rica olunur. Mühendislerimiz tarafından günlük olarak analizler devam etmekte olup, gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır" notunu düştü.