Toplam 12 yazarın katıldığı kitap fuarı kiraz festivali boyunca açık kalacak ve her gün iki yazar okurlarıyla buluşacak.
Lapseki belediyesine ait sahil sosyal tesislerinde düzenlenen açılış programına Çanakkale belediye başkanı Ülgür Gökhan, Çardak belediye başkanı Metin Semerci, Umurbey belediye başkanı Dr. Erdal Doğan ve Kepez belediye başkanı Birol Arslan, Lapseki belediye başkan yardımcısı inşaat mühendisi Necdet Çelik, belediye meclis üyesi Mustafa Kafadar, Derya Doğan, Metin Yılmaz, CHP İlçe başkanı Yaşar Şaban Genç  katıldılar.
Açılışta kısa bir konuşma yapan Lapseki Belediye başkanı Eyüp Yılmaz: ”Dün itibarıyla 37. Lapseki Belediyesi Kiraz festivali programlarına başladık faklı programlarla bir hafta boyunca sürecek etkinliklerimizin bu günkü bölümü gerçekten önemli bir iş yaptığımızı düşünerek 12 yazarın katıldığı bir kitap fuarı açılışını yapıyoruz bu gün her gün iki yazarımızı okuyucularıyla buluşturacağız. Biz ilçede zaman zaman bu tür kitap fuarı etkinliklerini yapıyoruz ben kitap fuarına katılan tüm yazar arkadaşlara çok teşekkür ediyorum”dedi.
 
Ercan Özçetin