Biga'ya bağlı Geyikkırı köyünde, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından 'Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi' kapsamında kabul edilerek finanse edilen yüzde 75 devlet, yüzde 25 üretici katkılı 'Damlaya Damlaya Çeltik Olur' projesi kapsamında Tarla Günü düzenlendi.
 
Çeltik Tarla Gününe Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, Şube Müdürleri, köy muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.
 
"Türkiye'de çeltik üretiminde 4. sıradayız"
'Damlaya Damlaya Çeltik Olur' projesi hakkında açıklamalarda bulunan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, "Dünyada çeltik insan besini olarak ciddi bir öneme sahiptir. Çanakkale genelinde 2021 yılında 120 bin da alandan 100 bin ton civarında bir ürün elde edilmektedir. Çok ciddi bir rakam. Türkiye'de çeltik üretiminde 4. sıradayız. Proje ile çeltik yetiştiriciliğinde klasik tava sulama yöntemi yerine damla sulama yöntemi kullanılarak;  % 50 den fazla su tasarrufu sağlamak, su kısıtından dolayı çeltik ekim alanlarının arttırılmasının önündeki engeli kaldırmak, kuraklığın olduğu yıllarda çeltik ekim alanlarının daraltılmasının önüne geçmek, aşırı sudan dolayı toprağın biyolojik yapısının bozulmasının önüne geçmek, yer altı sularının kirlenmesini önlemek, bir yılda aynı alanda birden fazla ürün yetiştirmeyi amaçladık. Eğimli arazilerde dahi çeltik yetiştirilebilen "damlaya damlaya çeltik olur" projesi çevreye, çiftçiye, cebe dost. Ülkemiz topraklarında sürdürülebilir tarım için örnek bir projedir" dedi.
 
Program çeltiğin hasat edilmesiyle sona erdi.

Haber Merkezi