Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Troya Ören Yeri’ni ziyaret ederek, Troya Ören Yeri Kazı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Reyhan Körpe'den, Ören Yeri ve tarihçesi hakkında bilgi aldı.
 
Ören Yeri ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “İki gündür Çanakkale’deyer alıyoruz. Dün Deniz çöpü hakkında farkındalık yaratılmasına ilişkin deniz çöpüyle mücadele anlamında etkinliklerimiz oldu. Bugün de programımızı kültürel anlamda ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda da Deniz Müzesini ziyaret ettik. Ardından Troya Ören Yeri’ne geldik. Çocukluğumdan beri çok erken yaşlarda Troya’yal ilgili okudum ve bilgi sahibi oldum. İlyada Destanı’nı okudum. Burada bulunmak heyecan verici. Buradaki ziyaret sonrası Troya Müzesini gezeceğiz. Tarih, Kültürel açıdan arkeolojik çalışmalar büyük önem taşıyor. 150 yılın üzerinde bir süredir burada kazı çalışmaları devam ediyor” şeklinde konuştu.
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, konuşmasının devamında ise şunları söyledi:
“Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş karşısında, Avrupa Konseyi aslında başından beri Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan tutumuyla ilgili olarak 2 yol takip etmiş bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Ukrayna askeri ve ekonomik desteğin sağlanması. İkinci yolda Rusya’ya bu saldırılarını devam ettirememesi amacıyla baskı uygulanmasıydı. Burada da ana araç olarak bir takım yaptırım araçları hayata geçirildi. Bunların uygulanmasıyla birlikte Rusya’nın bu saldırgan tavrının daha fazla devam ettirilmemesi amaçlandı. Önümüzdeki günlerde de 2’li yolu takip ederek yine aynı şekilde çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”
 
Tuğba Kulasoy