ÇOMÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cabir Alan, "Çaplara baktığımızda ise 9 santim ebatındaydı. Dünya literatürüne baktığımızda bu boyutlarda taşlara pek rastlanmıyor. Buda ülkemiz adına ender görülen bir durumdur" dedi.
 
Çanakkale'de yaşayan 30 yaşındaki Hayrettin Gültekin, bir ay önce ÇOMÜ Hastanesi Üroloji Servisine idrarını yaparken yanma ve karın ağrısı şikayeti sebebiyle başvuruda bulundu. Gültekin'in yapılan muayenesinde mesanesinde çeşitli boyutlarda taşlar tespit edildi. Daha sonra gerçekleştirilen operasyonla Gültekin'in mesanesinde 550 gram ağırlığında 20 adet taş çıkartıldı.
 
ÇOMÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cabir Alan, Hayrettin Gültekin'in bir ay önce üroloji servisine idrarını yaparken yanma ve karın ağrısı şikayetiyle başvurduğunu, yapılan tetkiklerininde çeşitli boyutlarda 20 adet taş saptadıklarını ve hemen ameliyata aldıklarını ifade etti.
 
"Bugüne kadar burada çıkarttığımız en büyük taşlar bunlardı"
Hayrettin Gültekin'in daha öncede bir bağırsak ameliyatı geçirdiği için karın bölgesi yapışık olduğunu belirten Prof. Dr. Cabir Alan, " Bizlerde 2 santimlik bir kesiden buradaki 20 taşı çıkardık. Hastamız ameliyatının üçüncü günündü. Bugün de kendisini taburcu ediyoruz. Bugüne kadar burada çıkarttığımız en büyük taşlar bunlardı. Tarttığımızda 550 gram geldiğini gördük. Hastamızdan yarım kilogramdan fazla taş çıkarttık diyebiliriz. Çaplara baktığımızda ise 9 santim ebatındaydı. Dünya literatürüne baktığımızda bu boyutlarda taşlara pek rastlanmıyor. Buda ülkemiz adına ender görülen bir durumdur. Hayrettin bey sağlığına kavuştu. Normal bireyler gibi idrarını rahat bir şekilde yapabilecek" diye konuştu.
 
"Şok olduk"
Kendisinin şuan gayet iyi ve sağlığına kavuştuğunu ifade eden Hayrettin Gültekin ise, "Hastaneye geldiğimde büyük sıkıntılarım vardı. Cabir hocam sağ olsun beni ameliyat etti. Şuan sağlığıma kavuştuk. Taşları görünce çok şaşırdım. Şok olduk. Böyle bir durum beklemiyordum" şeklinde konuştu.
 
Tuğba Kulasoy