Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, “Troya Müzesi burayı doğru markalamış ve İngiltere’de yaşanan o olayda aslında pazarlamanın ne kadar doğru gittiğinin göstergesidir. Artık müze sayesinde antik kentin yerinin de Türkiye’de olduğu vurgusu oldukça artıyor” şeklinde konuştu.
İngiltere’de bir televizyon kanalında yayınlanan ‘The Wheel’ yarışma programında ‘Antik Truva kenti hangi ülkededir’ sorusunu doğru cevaplayan yarışmacı 82 bin İngiliz poundu (yaklaşık 1.8 milyon TL) para ödülü kazandı.
 
Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, milyonlarca izleyicinin izlediği yarışma programında Troya Antik Kenti sorusunun hem Troya Antik Kenti hem de Troya Müzesi için büyük bir tanıtım olduğunun altını çizdi.
"Ülke turizmine saldığı büyük bir katkının göstergesi"
Bu olayın müze içinde oldukça ilginç olduğunu ifade eden Gölcük, "Çünkü şu sebeple ilginç. Aslında Troya Müzesi yapılmadan önce, Troya Müzesi açılmadan önce Troya Kenti nerededir sorusuna verilen bir cevap. Ortalama batılı izleyici tarafından çoğunlukla Yunanistan’la ilişkilendiriliyordu. Yunanistan diyen çıkabilir, Mısır diyen çıkabilir ama Türkiye de olduğu konusu yerleşmiş bir şey değildi. Troya Müzesi yapıldıktan sonra gösterdiği yoğun markalama, yoğun pazarlama sonrasında arama verileri de onu gösteriyor ki artık burada Troya Müzesi burayı doğru markalamış ve İngiltere’de yaşanan o olayda aslında pazarlamanın ne kadar doğru gittiğinin göstergesi. Artık müze sayesinde Antik kentin yerinin de Türkiye’de olduğu vurgusu oldukça artıyor. Dolayısıyla bu müzenin Troya Müzesinin bölge turizmine de hatta genelde baktığımızda ülke turizmine saldığı büyük bir katkının göstergesi” diye konuştu.
 
"Akla Türkiye ve Çanakkale gelmektedir"
"Eski Çağ tarihçileri ve filozofları (Herodot, Strabon, Platon, Aristoteles vd.)  Troya Savaşı’nın Troya kentini almak için yapılmış tarihsel bir olaya dayandığı konusunu hiç tartışmamışlardır" diyen ÇOMÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ise şu ifadeleri kullandı:
"Günümüzden 2800 yıl önce, Homeros’un İlyada Destanı’nı yazıya geçirmesi sonrasında kent ve çevresindeki alan ‘kutsal bir coğrafyaya dönüşmüş ve antik dönemin en ünlü turistik destinasyonu olmuştur. Pers Kralı Kserkes, Makedonya Kralı Büyük İskender, Roma İmparatorları Sezar, Agustus ve Hadrian, Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmed, kenti ve çevresini ziyaret etmiştir. Ancak Troya kalıntılarının büyük oranda yok olması ve özellikle de Doğu Roma (Bizans) dönemindeki olaylar, Troya’nın kesin olarak nerede olduğunu unutulmasına neden olmuştur. Ancak hiçbir zaman Troya’nın Troas Bölgesi ve Çanakkale Boğazı yakınlarında olduğu unutulmamıştır. 19. Yüzyılda kazı ve diğer araştırmalar yoğunlaşınca Troya’nın Çanakkale Boğazı girişindeki Hisarlık Tepe’de olduğu kesinlik kazanmıştır. Ancak Homeros destanlarının yanlış algılanması nedeniyle kimi zaman Troya’nın daha başka yerlerde olduğu düşüncesi dile getirilmiştir. Son yirmi yıldaki çalışmalar, Troya Tarihi Milli Parkı, Troya’nın 1988 yılında Dünya Kültür Miras’ına girişi, 2018 Troya Yılında Troya Müzesi’nin açılışı ve diğer önemli sergi çalışmaları Troya’nın tüm dünyada bilinirliğini artırmıştır. Artık dünyanın en ünlü Antik Kenti Troya denildiğinde akla Türkiye ve Çanakkale gelmektedir."
 
Tuğba Kulasoy