Çan Belediyesi tarafından filoya dahil edilen  5 çöp toplama kamyonu, 2 süpürge aracı, 3 binek araç, 1 traktör ve 1 motosiklet olmak üzere toplam 12 aracın Atatürk Şehir Meydanı'nda tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtım programına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çan Belediye Başkan Vekili Harun Arslan, Terzialan Belediye Başkanı Tuncay Göymen, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.
 
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Çan Belediye Başkan Vekili Harun  Arslan  “Hepinizin bildiği üzere yeni aydan bu yana canla belediye başkan vekili olarak görev yapmaktayım. Bu şehirde doğmuş, bu şehrin sokaklarında büyümüş Ve bu şehirde esnaflık yapan bir kardeşiniz olarak Allahuteala şahsıma Harun Arslan'ı var eden şehre farklı bir kulvarda kamu hizmeti yapmayı nasip etti. Ben de bu görevde bulunduğum sürece arkadaşlarımla birlikte bunu her yerde söylüyorum. Bir insan ekibiyle vardır. Ekibiyle güçlü, ekibiyle ancak yol yürüyebilir. Bunu bildiğim için yapacağımız her işte ekibimizle birlikte oturup karar vererek neyi yapmamız gerektiğini, nasıl yapmamız gerektiğini hep birlikte karar alıyoruz ve yedi ay içerisinde gelinen nokta ortada” şeklinde konuştu.
 
Belediye’nin çalışanlarına karşı hiçbir borcunun kalmadığını ifade eden Arslan, "Çalışanlar  ne kadar iyi hizmet sunarlarsa biz ancak o kadar hizmet sunabiliriz. Bunu bildiğimiz için geldik, gördük ki ilk yapmamız gereken işlerden bir tanesinin de belediye çalışanlarımızın annesinin ak sütü gibi helal olan içerideki alacaklarını temizledik önce.  Bugün itibariyle Kurumumuzda, belediyemizde çalışan hiçbir personelimizin emekli olanlar dahil   hiçbir personelimizin alacağı yoktur. Bundan sonraki süreçte de çalışanlarımıza karşı emekli olacak personelimize karşı aynı hassasiyetimizi devam ettireceğimizi buradan hepinizin huzurunda çalışanlarımıza söylüyorum, söz veriyorum. Ben de bir esnaf olduğum için esnaflığın ne demek olduğunu hele hele bu günümüzdeki, ülkemizin içinde bulunmuş olduğu ekonomik şartlardan dolayı, esnafımızın ne kadar zor günler geçirdiğini hiç anlatmama gerek yok. Nasıl ki işçimizin içeride alacağı kalmayacak deyip ve bırakmadıysak aynı şekilde Çan'daki esnafımızın da geriye dönük ne kadar olacağı var ise hepsini belli bir program çerçevesinde belli bir takvime bağladık. Bu süre içerisinde çok şükür hepsini temizledik” diye konuştu.
 
Sokak hayvanlarına yönelik yapılan rehabilitasyon ve tedavi çalışmaları hakkında bilgi veren Arslan, "Ülkemizin genel problemi olan sokak hayvanlarıyla ilgili biliyorsunuz Çan’da belediyemize ait bir hayvan rehabilitasyon merkezi yoktu. En kısa sürede hızlı bir şekilde başladık ve bitirdik. Belediyemize bir tane daimi kadrolu veteriner aldık. Ve on beş günden bu yana sokak hayvanlarımızı topluyoruz ve tedavilerini yapıyoruz. Kısırlaştırmalarını yapıyoruz. Ve şu anda Oranın ilaç alma ruhsatına kadar her şeyi tamamlamış vaziyetteyiz. Bundan sonra inşallah şehrimizde sokak hayvanlarıyla ilgili bir sorun yaşamayacağız. Bu konuda halkımızın da duyarlı olduğunu biliyorum.  Hayvan barınağımız ile ilgili daha duyuru yapmadık. Bu da şehrimize hayırlı ve uğurlu olsun diyorum” dedi.
 
 Bazı araçların hibe bazılarının ise Çan Belediyesinin kredi çekmeden öz kaynakları ile aldığının altını çizen Arslan, "Cumartesi günü bu meydana çekmiş olduğumuz on tane belediyemize ait hizmet aracı vardı. Bugün dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. On bir ve on ikincisi eklendi. On birincisi traktör bugün itibariyle belediyemize hibe edilmiş durumdadır.  Bizi Çanakkale'de de her anlamda belediyecilik anlamında da destekleyen belediyecilik anlamında da tecrübesinden, bilgilerinden faydalandığımız, bundan sonra da faydalanacağımız, önce duayen belediye başkanımız sayın Ülgür Gökhan'a hepinizin huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Kendisi sağ olsun bundan üç ay önce olabilir. Başkanım durumumuzu arz ettiğimde sizden bir tane çöp aracı talebimiz var.  Başkanım sağ olsun dedik ki ‘bir tane araç benden’  Kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Diğer diğer araçlarımız ise Bir tanesi yine İzmir'den geldi. İki tanesi İstanbul'dan geldi. Bir tane de Odaş'tan   Çan halkına, Çan Belediyesi'ne hediye edildi. Beş tane sıkıştırmalı çöp arabası tamamı hibe.  Bunların hiçbirine bir kuruş verilmeden belediyemize ve Çan halkımıza kazandırıldı. Diğer iki tane süpürge aracımız ise bunları sıfır alarak belediyemizin bütçesinden bu iki aracımızı aldık. Üç tane binek  aracımız var. Onlar da sıfır. Onları da yine belediyemiz bütçesinden aldık. Bir tane de su ekibimizin kullanabilmesi için aldık. Onu da yine belediyemizin imkanlarıyla aldık. Ve bu araçlar için süpürgeler ve binek araçlar için demir karış yer sattık. Hepsi kendi sermayemiz, kendi belediyemizin öz kaynaklarından finanse edildi” ifadelerini kullandı.
Programda araçların alımına katkı sağlayan ve araç hibeleri gerçekleştirilen Belediye Başkanlarına teşekkür plaketi verildi. Daha sonra protokol üyeleri tarafından filoya dahil edilen 12 aracın kurdele kesimi yapıldı.
 
Tuğba Kulasoy