14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel seçimlerinde Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Çanakkale İl Başkanı Berkan Karaca, Çanakkale milletvekili aday adayı olduğunu taptığı basın açıklamasıyla duyurdu.
 Genel Merkezden aday adaylık başvurusunu gerçekleştiren Karaca, yaptığı basın açıklamasında, "Şehitler diyarı Çanakkale’mize hizmet etmek için bildiğiniz üzere 08 Temmuz 2020’de Genel Başkanımız Ali Babacan liderliğinde kurulan partimize kurucu il başkanı olarak atandım. O günden itibaren ben ve yol arkadaşlarım derhal çalışmaya başlayarak teşkilatlanmayı tamamladık ve hiç durmadan çalışmaya devam ettik. İlimizde gidilmedik yer, sıkılmadık el, dokunulmadık gönül bırakmadık. Vatandaşlarımızın dertleriyle hüzünlendik, dertlendik; sevinçleriyle mutlu olduk, onların gönüllerinde, sofralarında yer edindik. Bizleri evlatları gibi bağırlarına bastılar. Yeri geldi eleştirdiler, yeri geldi tavsiye verdiler ama en çok bize destek oldular. Bizi yüreklendirdiler, motivasyonumuzu yükselttiler. Hep onları dinledik, hep onların sesi olduk. Sadece dinlemekle kalmadık. Dinlerken de onlara iktidarımızda neler yapacağımızı, çözüm önerilerimizi ve ülkemizin yıllardır çözülemeyen sorunlarına yönelik her alandaki eylem planlarımızı anlattık” dedi.
 
"Şehrimizi hak ettiği seviyeye çıkaracağımıza yürekten inanıyorum "
 Hem ülke, hem de Çanakkale’ye hizmet için yeni bir hikaye yazma zamanı olduğunu ifade eden Karaca, “DEVA Partisi bütününde ve ilimiz özelinde genç, dinamik, dürüst, liyakatli ve yeni yüzlerle siyasete atıldık. Ülkemizin kötü yönetiminden, etkisiz kalan muhalefetten bıkan ve yeni nesil bir siyasi anlayışla yola çıkan bu ekip ile 3. senemizi tamamlamak üzereyiz. İyi ki DEVA kadrolarında, bu değerli yol arkadaşlarımla birlikte siyasete girmişim. Her bir yol arkadaşıma, sizlerin huzurunda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Artık benim için ülkem ve Çanakkale’m adına yeni bir hikaye yazma zamanı. Bugüne kadar gururla yerine getirdiğim kurucu il başkanlığı görevimden 28. Dönem milletvekili aday adaylığım nedeniyle 16 Mart 2023 tarihi itibariyle istifa etmiş bulunmaktayım. Neden milletvekili aday adaylığı diye soranlar için söylemek isterim ki; mahsulü para etmeyen çiftçimizin,  ay sonunu nasıl getiririm diyen emeklimizin, işçimizin,  gelecek kaygısı taşıyan gençlerimizin,  şiddet mağduru kadınlarımızın,  akşam çocuklarına yapacağı yemeğin porsiyonunu azaltmaya değil, çoğaltmaya çalışan annelerimizin,  borçlarını ödeyemeyen esnafımızın, işi ve özgürlüğü hukuksuz bir şekilde elinden alınan vatandaşımızın, korku ikliminde sesi kısılan gazetecilerin sesi olabilmek;  ormanlarımızın talan edilmesini önlemek,  başta Kazdağlarımız olmak üzere doğayı korumak,  aynı zamanda bir deprem bölgesi olan ilimizde olası bir depremin etkilerini azaltmak için kadere değil, bilime dayalı çözüm üretmek;  görüşü, ideolojisi, partisi ne olursa olsun daha özgür, refah dolu, adil ve eşit şartlarda vatandaşlarımızı yaşatabilmek için doğduğum, büyüdüğüm Çanakkale’mde milletvekili olmak ve şehrime hizmet etmek istiyorum. Biz 3 yıllık süre zarfında ülkemizin ve ilimizin sorunları ile ilgili önemli çalışmalar yaptık ve artık yeterli tecrübeye sahibiz. Şehrimizi hak ettiği seviyeye çıkaracağımıza yürekten inanıyorum ve aday olursam yüce mecliste ilimizi layıkıyla temsil edeceğimin sözünü siz değerli basın mensupları huzurunda veriyorum. Bu sebeple de tüm vatandaşlarımızın desteğini ve dualarını eksik etmemesini diliyorum. Sözlerime son verirken milletvekili aday adayı arkadaşlarıma başarılar diliyor, katılımınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
Tuğba Kulasoy