Törene, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, İl Sağlık Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü temsilcileri, belediye birim müdürleri, belediye personelleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 Törende açılış konuşması yapan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜÇEV)  Kuzey Ege İlleri  Koordinatörü Doğan Karataş,  “Bugün aramızda çok değerli çevre temsilcileri ve EKO Okul temsilcileri de var. Burada hem çevre sorunlarına dikkat çekmek ve mavi Bayrağımız Dardanos plajında göndere çekmek için toplandık. Dünyada  temiz çevre ve temiz deniz anlamına gelen Mavi Bayrak çalışmaları 1993 yılında Turizm Bakanlığımız nezdinde  başlatılmış o günden bu güne Mavi Bayrak çalışmaları ülkemizde başarı ile yürütülmüştür.  Bu başarı elbette Türkiye Çevre Eğitim Vakfı nezdinde bize ait tek bir başarı değildir.  Bu başarıda özellikle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve Kültür  Turizm Bakanlığımızın da çok çok büyük emekleri vardır. Aynı zamanda  Mavi Bayrak çalışmalarının sağlıklı ve nitelikli olabilmesi için olmazsa olmaz koşullarımızdan birisi de  Belediyeyle ve özellikle STK’larla uyumlu  çalışabilmektir. Tüm bu çalışmaların ortak sonucu olarak  2023 yılı itibari ile gururla belirtmek isterim ki Türkiye sahip olduğu 151 plaj ile dünyada İspanya ve Yunanistan’ın ardından 3. sırada yer alıyor. Çevrenin ve Halk Sağlığını korumak kriterleri barındıran dünyada halk nezdine en çok bilinen ve güvenilen  Marmara halkın sağlıklı bir şekilde sahillerden faydalanması da sürdürülebilir bei çevrenin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Çevre, sağlık, güvenlik ve hijyen konularının en üst seviyede tutulduğu Mavi Bayraklı Plajlarda yüzme suyu sezon içerisinde sürekli takip edilmekte ayrıca plaj ve donanımların temizliği, engelli olanakları, can güvenliği ve çevre yönetmeliğine dair pek çok kriter sürekli olarak Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından denetlenmektedir. Tüm bu kontrollerin ardından plajımız artık yüzme suyuyla, ter temiz sahili, güvenlik önlemleriyle  ve özellikle engelli olanakları ile eksiksiz bir biçimde mavi bayrak almaya artık hazır. İlk olarak 2015 yılında Barışın şehri Çanakkale’ye Barış Plajını kazandırarak başladığımız bu sürece  daha sonra Mega Beach, Güzelyalı ve son olarak Dardanos Plajını bu sürece dahil ettik” dedi.
"DENİZLERİMİZİ TEMİZLİYORUZ"
Çanakkale Belediyesinin çevre konusunda yaptığı çalışmalar hakkında konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Neden, nasıl mavi bayrak alıyoruz? Çünkü Çanakkale olarak hem merkezdeki hem de mücavir alan Güzelyalı ve Dardanos bölgesinde  çevre yatırımlarımızı tamamladık. Yani Kanalizasyon ve arıtmalarımızı tamamladık. Yaptığımız temizliklerle denizlerimizi temizliyoruz ve dolayısı ile hiçbir atık denizlerimize gitmiyor.  rıtmalarımız çalışıyor ve Marmara Denizine kıyısı olan tüm illerde  arıtması yapılmış çağdaş teknolojilerle donatılmış il Çanakkale ilidir. Katı Atık Tesisimizi de hayata geçirdik ve kirletici unsurlara karşı gerekli tedbirleri alarak çalışmalarımız tamamladık. Bütün bu tesisler  denetim altında ve Halk Sağlığı tarafından denetleniyor. Dolayısı ile bunların denetim altında olması da halkımız açısından bir güvence. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı gerekli denetimleri yaptıktan sonra bu  mavi bayrağı veriyor. 8 yıldır da biz bu bayrakları peyder pey aldık. Bu önemli ve hiçbir aksaklık olmadan, arada kesinti olmadan bu bayrakları almak  sürdürülebilir bir iş yaptığımızın göstergesi. Yani biz bu denetimleri yapıyoruz ve bunun sonucunda da bayrak almaya hak kazanıyoruz. Bir müsilaj sorunu yaşadık biliyorsunuz Marmara Denizinde" dedi.
"İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DE ÇOK CİDDİ BOYUTLARA ULAŞTI"
Maalesef atık sular kanalı ile Marmara Denizini kirletildiğini ifade eden Başkan Gökhan, "Bununla ilgili  önlemler alındı ama bana sorarsanız bu yeterli değil.  Ya da bunlar unutuldu, gevşedi . Ama hala daha o ergene nehrinden, Kocaeli Körfezinden  atıklar maalesef denizlerimize, derelerimize  ve özellikle gübreli tarlalardan akan suların denizlerimize  ulaşmaya devam ediyor. Kapalı sulama sistemine geçemedik.  Bunun sonucunda da Marmara denizinde  her an  müsilaj sorunu ile karşılaşabiliriz.  Ama onun ötesinde illa Müsilaj olmasa da  istatistikler Marmara Denizindeki balık çeşitlerinin yok olduğunu gösteriyor. Yani Mevcut ekosistem içerisindeki ol balıklar,  maalesef nesilleri birer birer yok oluyor. İklim değişikliği de çok ciddi boyutlara ulaştı. Her akşam televizyonu açtığında bir sel haberi görürsünüz. Çünkü düzensiz bir yağış ülkesine döndük. Çanakkale’de olmadı ama olmaz diye bir kaide yok. Bu düzensiz iklim ya kuraklık ya düzensiz yağış getiriyor. Bütün bunlar çevre sorunlarına karşı duyarlı olmamız gerektiğini gösteriyor. Çevrenin kirletilmesi, ormanların yok edilmesi, yanlış tarım gibi bunların hepsi ekolojiye zarar veriyor” diye konuştu.
Konuşmaların ardından TÜRÇEV Kuzey İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Mavi Bayrak almaya hak kazanan Çanakkale Belediyesi Mega Beach Belediye Halk Plajı, Barış Plajı, Güzelyalı Belediye Halk Plajı ve Dardanos Halk Plajının belgelerini Başkan Gökhan'a takdim etti. Ardından EKO Okul temsilcileri olan Bahçeşehir Koleji, Çanakkale Koleji, İsmail Kaymak Koleji, Ticaret Borsası İlkokulu, Cevatpaşa Ortaokulu, Turgut Reis Ortaokulu temsilcilerine ve öğrencilerine teşekkür belgeleri verildi.
Tören Mavi Bayrak'ın Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından göndere çekilmesiyle son buldu.
Mavi Bayrak Hakkında
Mavi Bayrak, deniz suyunun temiz olduğu, çevre yönetimine önem verildiği, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığı, plajı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğin sağlandığı uluslararası bir çevre ödülüdür. Mavi Bayrak Programı, Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde kurulan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın (TÜRÇEV) öncülüğünde yürütülmektedir.
Her yıl yeniden başvurarak kaldığımız Mavi Bayrak için 2023 yılı için de başvurup yenilenmiş olup; Barış Plajı, Mega Beach Belediye Halk Plajı, Güzelyalı Halk Plajı ve Dardanos Halk Plajı, Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak almaya yeniden hak kazanmıştır.
Mavi Bayrak 14 Haziran – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında plajlarımızda dalgalanacaktır. Sezon boyunca
*Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği
*Çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi
*Plaj düzeni ve emniyetin sağlanması
*Çevre Yönetimi gibi kriterler sağlanmaktadır.
Bu kriterler kontrol edildikten sonra sezon boyunca Mavi Bayrak asılmaktadır. Sezon bitiminde mevcut Mavi Bayrak kaldırılmaktadır.
Tuğba Kulasoy