Böylelikle Çanakkale Domatesi, Çanakkale’nin, coğrafi işaret tescili alan 13'üncü ürünü oldu.
Çanakkale Ticaret Borsası tarafından Çanakkale Domatesi için 13 Ocak 2022 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna coğrafi işaret tescili başvurusu yapıldı. Çanakkale Domatesi, 01.08.2023 tarihli ve 154 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı bülteninde yayınlanarak 13.07.2023 tarihinden itibaren korunmak üzere tescil edildi. Coğrafi işaret ile Çanakkale’de yetişen domatesin üretim, pazarlama ve ihracat imkânları arttırılacak.
Çanakkale Ticaret Borsası olarak Çanakkale’nin ticari hayatının canlılığı için Coğrafi İşaret Tescilini önemsediklerini belirten Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, “Göreve geldiğimiz günden bu güne ilimiz tarıma dayalı sanayisinin büyümesi adına güçlü adımlar atarken bir yandan da ilimiz ticari hayatının gelişmesi adına projeler üretmeye çalışıyoruz. Bu anlamda Çanakkale Gastronomisinin daha bilinir ve tercih edilir hale gelmesi için marka tescillerini önemsiyoruz. Borsa olarak geçtiğimiz yıllarda ilimizin Coğrafi işaretli ürünlerinin tescil edilmesinde desteklerimiz oldu. Bu yıl da Türkiye’mizin meşhur Domatesine “Çanakkale Domatesi” adıyla Coğrafi İşaret tescili aldık” dedi.
Çanakkale'de 85 bin dekarlık alanda domates üretimi yaptıklarını ifade eden Başkan Abdullah Deniz, "Yılda 650 bin ton domates üretimi gerçekleştiriliyor. Bu üretim miktarı ile Türkiye'nin %5 oranındaki domatesi biz Çanakkale'de üretiyoruz. Kendine has tadı, rengi ve kokusuyla tezgahların aranan ürünlerinden Çanakkale domatesinin Coğrafi İşaret Tescil sürecinde bizlere destek olan Çanakkale Ticaret Borsası Meclisimize, ÇOMÜ Ziraat Fakültesinden Değerli Hocalarımız Prof. Dr. Kenan Kaynaş, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ali Gündoğdu, Dr. Öğretim Üyesi Seçkin Kaya başta olmak üzere Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültemize, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze, Ziraat Odası Başkanlarımıza, Değerli Milletvekillerimize ve Sayın Valimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Haber Merkezi