Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından ilçe mezarlığının bir bölümüne bulunan şehitlik ziyareti yapıldı.
Burada düzenlenen programda şehitlikte bulunan anıta ilçe kaymakamı Emre Öztürk tarafından çelenk konuldu. Ardından ilçe kaymakamı Emre Öztürk,  Lapseki Belediye başkanı Eyüp Yılmaz ve Garnizon Komutanı Deniz Albay Bülent Pehlivan anıta buket sunumu yaptılar. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ilçe camilerde görev yapan imam ve müezzinler tarafından şehitler için kuranı kerim okundu. Daha sonra çarşı içindeki kutlama programına geçildi.
Çarşı içindeki programda Günün Anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Lapseki Belediye başkanı Eyüp Yılmaz yaptı. Yılmaz” Bu Anlamlı Günde Konuşmama Başlarken; Mücadele Ruhunu, Birlik Ve Beraberliğimizi Pekiştirmeyi, Yoklukların İçinde Zafer Kazanmayı Bizlere Öğreten Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ve Silah Arkadaşları Başta Olmak Üzere, Vatanımızın Bekası Uğruna Canlarını Seve Seve Feda Eden Tüm Şehitlerimizi Ve Lapsekili Kahraman Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Anıyorum.
Bugün Bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapanlara unutamayacakları bir ders verildiği gündür. Bugün ‘’ya istiklal, ya ölüm’’ diyen kahramanların, şehadeti seçtikleri gündür.
Bugün Lâpseki’mizin gurur günüdür. Bugün Lâpseki’mizin Bayramıdır. Hepimize kutlu olsun.
Dünya tarihinin akışını değiştiren ve bağımsızlığa olan inancını ortaya koyan aziz milletimiz, Milli Mücadeledeki tüm imkansızlıklara rağmen işgalcilere karşı canla başla mücadele etmiştir.
Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu, yurdun dört bir yanında olduğu gibi, bundan tam 101 yıl önce 25 Eylül 1922 tarihinde Lâpseki’mizde de tezahür etmiştir. Milletimizin bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceği bir kez daha tüm dünyaya gösterilmiş, Lâpseki’miz işgalcilerden temizlenmiş ve Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün önderliğinde sürdürülen bu büyük mücadelede Lapsekililer üzerine düşen görevi sonuna kadar yerine getirmiştir.
Kurtuluş Savaşı’nın en önemli safhalarından biri olan Akbaş Cephaneliği baskını, Lapsekili kahramanlarımızın önderliği ve gayreti sayesinde gerçekleştirerek tarihi bir başarıya imza atılmıştır.  Türk direnişi açısından büyük bir moral kaynağı olmuştur.
Çanakkale savaşlarında, Arıburnunda, ana çıkarma noktasında, Düşmanın ilk ateşine gögüs gererek; düşmanla azimle, kararlılıkla mücadele eden Kahraman Lapsekili Muharrem Asteğmenimizi,
Yaralı olarak tedavi amaçlı Lapseki’ye gelen abisinin asker elbiselerini giyerek gözünü kırpmadan cepheye gögüs gögüse savaşmaya giden 15 yaşındaki Kulağını vermeyen şehit olarakta bilinen Hasan oğlu Ahmet’i,
Cephede Şehit Düşen Beybaşlı Halil’i ve Lapsekili İbrahim Onbaşı’yı,
İlçemizi işgal etmek isteyen İngiliz müfrezesine karşı, kahramanca gögüs gererek mücadele eden Lapsekili Kahramanlarımızı Saygı ile anıyorum.
Bizlere bu toprakları vatan kılan, vatan kalması için gözünü kırpmadan şehadete yürüyen ecdadımızın fedakarlıklarını anlayarak daha çok çalışmalıyız. Kardeşliği yaşadığımız topraklarımızda bir ve beraber olarak özellikle çocuklarımız ve gençlerimizde milli şuur oluşturmalıyız. Yarınlara umutla bakarken, gelişmiş bir Türkiye ve gelişmiş bir Lapseki için; tarihimizi asla unutmamalıyız. Lâpseki’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü gurur içinde idrak ederken, Bizlerde Lapsekimiz ve hemşerilerimiz için daha çok çalışmaya, daha çok üretmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklâl ve İstikbâl mücadelesinde yer alan, Başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve Silah arkadaşları olmak üzere, Kutsallarımız uğruna canlarını feda eden Tüm aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm isimsiz kahramanlarımızı rahmetle, minnetle, dua ile anıyorum”dedi.
Yılmaz'ın konuşmasının ardından Lapseki okulu öğrencileri günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu.  Törende  Lapseki Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Topluluğu folklor ekipleri çeşitli yörelerden derledikleri halk oyunları gösterisi ile törene renk kattılar. Lapseki'nin 100. kurtuluş yılı nedeni ile kurtuluş törenlerine özel olarak gelen Çanakkale Boğaz Komutanlığı Bando Komutanlığı'da törende birbirinden güzel parçaları seslendirdi. bando komutanlığının çaldığı ve söylediği marşlara Törene katılan protokol üyeleri ve Lapsekililerde eşlik etti.
 
Ercan Özçetin