Merkez camilerde görevli imam ve müezzinlerin okuduğu kuranı kerim, ilahiler, kasideler sonrasında okunan mevlidi şerifin duasını ise ilçe müftüsü Rahmi Temiz yaptı. Lapseki'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programlar çerçevesinde öğle namazı sonrasında çarşı içinde gaziler ve şehitler için mevlidi şerif okunan mevlidi şerif programına Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Lapseki Belediye başkanı Eyüp Yılmaz, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Engin, CHP İlçe Başkanı Mehmet Selamsız, MHP ilçe Başkanı Hüseyin Sevinç, AK Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, İlçe Jandarma Komutanı Berat Demirtuğ ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz” Bu gün ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü.Kurtuluş günü programlarımıza sabah hükümet konağı önünde başladık. Ardından şehitlik programına geçtik daha sonra çarşı meydanındaki program onun ardından  TCG Kumkale gemisini ziyaret ettik ve şu an ilçe merkezinde şehitlerimiz ve gazilerimiz için mevlidi şerif okutuyoruz Allah kabul etsin. Bugün Bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapanlara unutamayacakları bir ders verildiği gündür. Bugün ‘’ya istiklal, ya ölüm’’ diyen kahramanların, şehadeti seçtikleri gündür.
Bugün Lâpseki’mizin gurur günüdür. Bugün Lâpseki’mizin Bayramıdır. Hepimize kutlu olsun. Dünya tarihinin akışını değiştiren ve bağımsızlığa olan inancını ortaya koyan aziz milletimiz, Milli Mücadeledeki tüm imkansızlıklara rağmen işgalcilere karşı canla başla mücadele etmiştir”dedi.
 
Ercan Özçetin