Biga Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü sebebiyle hazırlanan bazı programların bir kısmını, Filistin'de yaşananlar nedeniyletarihe ertelediği açıklandı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, "Ülkemizin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin simgesi olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı coşkuyla kutlamayı planlıyorduk. Ancak, Filistin'de yaşanan insanlık dışı olaylar karşısında duyarsız kalamayız. Bu nedenle, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel düzenleyeceğimiz konserleri ileri bir tarihe ertelemeye karar verdik. Bu karar, barışa ve insan haklarına duyduğumuz saygının bir yansımasıdır" ifadelerini kullandı.

 

Biga Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise, "29 Ekim 2023 Pazar günü yapılacak olan konserlerimiz, Filistin'de yaşanan zulüm sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ancak, Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlama programındaki diğer etkinlikler planlandığı şekilde gerçekleştirilecektir. 28 Ekim 2023 Cumartesi günü Fener Alayı düzenlenecek, 29 Ekim 2023 Pazar günü ise Atatürk ve Kuvayi Milliye Resim Sergisi Atatürk Anıtı açılışı gerçekleştirilecektir. Bu erteleme kararı, Bigalıların ve Türkiye'nin Filistin'deki olaylara duyarlılığını bir kez daha gösterdi. Toplumsal dayanışmanın ve insan haklarına duyulan saygının bir ifadesi olan bu karar, Biga'nın ve ülkenin barış ve adalet için gösterdiği kararlılıkla uyum içerisinde. Bu süreçte, Biga Belediyesi ve halkı, insan haklarına ve dünya barışına olan desteğini göstermeye devam edecek. Kamuoyu, 29 Ekim etkinliklerinin yeni bir tarihle düzenlenmesini dört gözle bekliyor, bu etkinliklerin barış ve özgürlük mesajlarının daha da güçleneceğine inanıyor" denildi.

Tuğba Kulasoy