Biga'da düzenlenen 17. Tarım Fuarı'nda, "Kafadarlar" adını verdikleri stantları açan öğrenciler, kendi ürettikleri ürünleri fuar ziyaretçilerine tanıtarak büyük ilgi topladılar. Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, bu genç yeteneklerle fuar sırasında tanıştı ve onlara kendi tesislerini ziyaret etme teklifinde bulundu. Öğrenciler, bu teklifi memnuniyetle kabul ederek, İlçe Milli Eğitim Müdürü eşliğinde hem hayvancılık hem de tarım işletmelerini ziyaret ederek üretim süreçleri hakkında bilgi edindiler.

Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, 17. kez gerçekleşen bu etkinlikte, 5. sınıf öğrencileri Noyan Atilla Demiray, Muhammed Oğuz Koç ve Yekta Aydoğdu, "Kafadarlar" stantlarında ev yapımı erişte, reçel, salça gibi ürünleri satışa sunuyorlardı. Ayrıca doğadan topladıkları kekik, biberiye, ıhlamur gibi ürünler de büyük ilgi görüyordu. Bu üç öğrenci, fuar ziyaretçileri arasında en çok dikkat çeken isimlerden biri haline geldi.

Kafadarları ziyaret edenlerden biri de İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca oldu. Atmaca, fuara katılan bu genç yetenekleri, tarım ve sanayi alanlarında inceleme yapmak ve bilgi edinmek amacıyla kendi tesislerini ziyaret etmeleri için davet etti.

Bu daveti kabul eden üç genç "Kafadar," geçtiğimiz günlerde İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık" kampanyası kapsamında tarım ve hayvansal sanayi alanlarını ziyaret etti. Hayvansal üretimle ilgili olarak Gümüşçay Beldesi'nde bulunan Ari-Onaylı işletmesini gezdiler ve Tokuç Tarım ve Hayvancılık işletmesi yetkililerinden süt ürünleri hakkında bilgi aldılar.

Bitkisel üretim konusunda ise Abdiağa Köyü'nde topraksız tarım yöntemiyle çilek üreten Şeref Gündoğan'a ait Gündoğan Çilekçilik işletmesini ziyaret ettiler. Bu ziyaret sırasında topraksız tarım hakkında bilgi edindiler ve sofralara gelen gıdaların üretim aşamaları hakkında detaylı bilgiler aldılar. Öğrenciler ayrıca İlçe Müdürlüğü personellerinden Gıda Kontrolörü Gıda Mühendisi Kamer Akçalı ve Gıda Kontrolörü Ziraat Mühendisi Fırat Bilgin ile birlikte gıda denetimleri konusunda da bilgi edinme fırsatı buldular.

Tuğba Kulasoy