Gümrük Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen etkinliğe Vali İlhami Aktaş ve eşi Songül Aktaş , Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Sadi Akman, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, il müdürleri, kamu kurum ve kuruş temsilcileri, sporcular, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Emniyet, Sahil Güvenlik ve AFAD Sualtı Arama Kurtarma ekipleri ile dalgıçlar eşliğinde Serbest Dalış Dünya Şampiyonu Birgül Erken tarafından 100. yılda 100 uçan balon gök yüzüne yükselirken tek nefesle suda 100 metre yatay anı dalışı gerçekleştirildi. Serbest dalış dünya şampiyonu Milli Sporcu Birgül Erken, 100. yılda 100 metre anı dalışı ve kapsamında derin maviliklerden 100 başarılı genç sporcunun da katılımı ile geleceğin teminatı gençlerle, maviliklerde cumhuriyete selam durdu.

 Dalışın ardından Vali İlhami Aktaş ve eşi Songül Aktaş tarafından program kapsamında denize çelenk sunuldu. Birgül Erken ve organizasyona katılan ekipler tarafından açılan Türk bayrağı eşliğinde denizin içerisinde fotoğraf çekimi yapıldı. Dalış etkinliğinin ardından Vali İlhami Aktaş denizden çıkan Milli Sporcu Birgül Erken’e çiçek vererek, başarılarının daim olmasını temenni etti.

Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden Vali İlhami Aktaş, “Cumhuriyet’imizin 100. yılında Şehitler Diyarı Çanakkale’mize yakışan 100 m. Anı Dalışı etkinliği gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz ve gururluyuz” ifadelerini kullandı. Fotoğraf çekiminin ardından Cumhuriyet’imizin 100. Yılında 100 metre anı dalışı etkinliği sona erdi.

Haber Merkezi