ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Boz, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. İlker Gülcemal, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet İrfan Mutluay, turizm sektörünün önde gelenleri, ÇOMÜ’lü akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kültür ve Turizm Çanakkale İl Müdürü Murat Yılmaz açılış konuşmasında, “En dinamik sektörlerden biri olan turizm sektörü, yaşadığınız coğrafyaya yönelik faaliyet göstermez. Sizi dünyaya açar.  Sizleri geleceğe en güzel şekilde hazırlamak istiyoruz. Sahada turizme yönelik yapılan her gelişmeyi mutlaka takip edin. Çanakkale'nin 56 köyünü gezerek gastronomiye dair bir kitap hazırladık. Arkadaşlarımızdan ricamız, tanıtım konusunda gastronomiye de alan ayırmaları. Çanakkale'de zeytincilik ve bağcılık bizim iki altın madalyamız. Kaz Dağları, deniz, kum, doğa, tarih potansiyelinin içinde gastronomi de yer almalı. Biz potansiyeli yüksek bir kentteyiz. Bu potansiyel değerlendirilmeli. Tarih turizmi alanında da çalışmalar yürütüyoruz. Şu anda yürütülen 10 arkeolojik kazımız var. Çalışmalarımızla ilk sıralarda yer alıyoruz. İkinci yüzyılımızda turizm için hazırız” dedi.

Konuşmasına, yoğun programı nedeniyle Ankara'da bulunan Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu'nun selamlarını ileterek başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Köksal, “Cumhuriyetimizin 100. Yılını, Çanakkalemizin her bir köşesinde coşkuyla kutladık. Çanakkale ve Turizm Panelimizin, 2. Yüzyılımızın ilk paneli olması önem taşıyor. Panelde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak, Çanakkale’nin çeşitli sorunlarıyla ilgili etkinlikler düzenliyoruz. Bir sonraki etkinliğimiz de, Çanakkale'nin turizm faaliyetlerini, ilgili tüm paydaşlarımızla beraber her yönüyle ele alacağımız bir çalıştay olacak. Birikimle ilerleyecek olan bu alanda, güzel eserler bırakılması gerekiyor. Panelimizin ve düzenleyeceğimiz çalıştayın da turizm sektörüne katkı sağlayacağından eminim” dedi.

Başkanlığını; Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Boz’un yaptığı oturumda; Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkan Başdanışmanı Ahmet Çelik, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Nilgün Gökser, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Çanakkale - Balıkesir Bölge Kurulu Başkanı Fatih Ergün, Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu ve Çanakkale Belediyesi “İlk Dijital 100” Proje Koordinatörü Tuğçe Civelek söz aldı.

Etkinlik,panelistlere teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.

Haber Merkezi