Türkiye genelinde yapılan üç bin başvuru arasında İÇDAŞ-ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin “Atatürk’e Vefa Valizi” projesini,  ilçe kaymakamı Emre Öztürk, Garnizon Komutanı, Garnizon Komutanı Deniz Albay Bülent Pehlivan ,belediye başkanı Eyüp Yılmaz ve ilçe portörüne tanıtıldı. 

Projenin amacı Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen kurtuluş mücadelesine olan minnetimizi göstermek üzere çıkılan bu yolda fark yaratmaktır.

Proje; Milli Eğitim Bakanlığının onayı ile Türkiye’deki tüm resmi okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsıyor. Ankara’dan yola çıkan valiz, belirlenen rota boyunca hareket ediyor. Projeye dahil olan okul, ilk aşamada okulundaki tüm çocukları Atatürk’le ilgili bir projede buluşturuyor. Devamında bu projeyle ilgili ortaya çıkan materyali valize yerleştirip kendinden sonraki okula gönderiyor. Bu şekilde valiz tüm Türkiye’yi dolaşıyor ve rotanın sonunda büyük bir sergi açılıyor. Projenin yürütücülerinden Lapseki İÇDAŞ-ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri Asuman Üçer ve Nur Koçaş projeye üç bin başvuru arasından seçilmiş olmanın haklı gururunu yaşadıklarını, bu proje yoluyla Atatürk’ü mümkün olduğu kadar fazla öğrenci ile buluşturmak istediklerini belirttiler.

 

Ercan Özçetin