CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir önerge sundu. Önergede Lapseki’de yaşanan su sorunu hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sorularını yöneltti. 

1915 Çanakkale Köprüsü’nün bağlantı yol yapım çalışmaları sırasında sulama boru hattında meydana gelen patlamalar vatandaşları mağdur etti. Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, vatandaşların isyanını gündeme aldı. 

Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir soru önergesi sunarak Lâpseki’deki su sıkıntısı hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sorularını yöneltti.  Erkek, ‘’Sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim’’ ifadelerinde bulundu.

 ‘’ÜRÜN VERİMİ AÇISINDAN DA BÜYÜK BİR TEHDİT UNSURUDUR’’
CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Erkek, önergede ‘’Çanakkale Lapseki ilçemizde faaliyette bulunan çiftçilerimiz son günlerde susuzluk sorunuyla uğraşmaktadır. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bağlantı yol yapım çalışmaları sırasında özensiz davranıldığı, bu nedenle Umurbey Barajı’ndan Lapseki ilçesine dağılan tarımsal sulama boru hattında sıklıkla patlakların oluştuğu, bu durumun da susuzluğa neden olduğu bölgede yaşayan hemşehrilerimiz tarafından dile getirilmektedir. Çiftçiliğin en önemli ekonomik faaliyet olduğu ilçemizde hem ekim hem de sulama zamanında günlerce yaşanan su kesintisi, ürün verimi açısından da büyük bir tehdit unsurudur. Lapseki’nin neredeyse yüzde 90’ını etkileyen sorun, Merkez, Yeniceköy, İlyasköy, Kocaveli Köyü, Subaşı Köyü gibi ihracata dönük kiraz, şeftali ve domates üretimi yapan bölgelerimizi de olumsuz etkilemektedir’’ ifadelerine yer verdi.

BAKAN PAKDEMİRLİ’YE SORDU
Erkek, Lapseki’deki su sıkıntısı ile ilgili sorularını sıraladı. Erkek yazılı açıklamasında ‘’Yaşanan sorundan Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Çiftçilerimizi günlerce susuzluğa mahkûm eden konuyla ilgili herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Çiftçimizin yaşadığı bu sorunun çözümü için ne gibi önlemler alınacaktır? Bölgede yaşayan hemşehrilerimizin, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapım çalışmaları sırasında özensiz davranıldığı gerekçesiyle su borularının patladığı sözleri üzerine sorunun çözümü için ne gibi bir girişimde bulunulacaktır?’’ sorularını Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye yöneltti.
 
Haber Merkezi