Çardak'tan Gelibolu'ya ulaşımı sağlayan iskelenin kullanım izninin dolmasıyla birlikte geçtiğimiz Haziran ayında kapatılmış, onlarca kişi işsiz kalmıştı.
Konuyla ilgili Gestaş'tan yapılan açıklamada, Çardak Feribot İskelesi’nin kullanım izninin sona ermesi sebebiyle Çanakkale Liman Başkanlığı tarafından kullanıma kapatıldığı belirtilmişti.

GESTAŞ A.Ş.'den yapılan açıklamada, "Çardak Feribot İskelesi, kullanım izninin sona ermesi nedeniyle, Çanakkale Liman Başkanlığı tarafından kullanıma kapatılmıştır. Gelibolu İskelesi'nden gerçekleştirilen tüm seferlerimiz, Lapseki'ye yapılmaktadır. Anadolu yakasından Boğazı geçişte ise Çardak İskelesi'nden seferler yapılamamakta, tek geçiş noktası olarak Lapseki İskelesi kullanılmaktadır" ifadelerine yer verilmişti.
İskelenin kapatılmasının etkileri belde de gözle görülür hale gelmeye başladı. İskelenin bulunduğu bölgede adeta in cin top oynar duruma geldi. İskelenin kapatılmasıyla onlar kişi kalmış ve büyük bir mağduriyet yaşamıştı. İskeleye giden yol üzerinde bir çok esnaf ise mağdur olurken, bazı esnafların dükkanlarını kapalı olması dikkat çekti.
 
Tuğba Kulasoy