Türkiye’de 66 yıldır Seramiğin Kalesi olan Kaleseramik, Çanakkale Çan’daki tesislerinde 3’üncü Kalesinterflex Üretim Hattı’nı hizmete açarak, global marka yolculuğuna önemli bir güç kattı. 34 milyon Euro’luk yatırımla bir yılda tamamlanarak 27 Temmuz’da hizmete alınan yaklaşık 1,5 milyon metrekare/yıl kapasiteli yeni hattaki üretimin yüzde 70’i ise ihraç pazarlarına yönelik olacak.
Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş, şunları söyledi:
“Yeni hattımız, ürün gamımıza kazandırdığı kalınlıklar ve yeni ebatlarla Kalesinterflex’i, kullanım alanları ve uygulama çözümleri açısından daha da mükemmel ve eksiksiz kılıyor. Dünyada ilk kez 2005 yılında Kaleseramik tarafından üretilen Kalesinterflex’in, 3, 5, 6, 10, 12, 20 mm gibi farklı kalınlık alternatifleri, 160x320 cm’lik büyük ebadına karşın dayanıklı ve esnetilebilen yapısı ile öne çıkıyor. Sıcağa, darbeye, çizilmeye dayanıklı ve antibakteriyel olması, desen ve yüzey çeşitliliği, desenlerin 3D ile desteklenmesi ile seramik sektöründe fark yaratıyor.
Bu özellikleri ile de seramik kaplama ürünlerini alışılagelmiş kullanım alanları olan iç/dış cephe duvar ve yer kaplamalarının çok dışına taşıyor; mutfak tezgahlarından, mobilya kaplamalarına, hatta duvarda tablo gibi birçok alanda kullanımı mümkün hale getiriyor. Büyük ebatlı oluşu ve sunduğu eşsiz estetik tasarım olanakları ile dünyadaki seramik ve mobilya/dekorasyon alanlarındaki gelişen tüm moda trendlerini fazlasıyla karşılayarak, onlara ebat, renk, desen ve farklı yüzey seçenekleri ile yeni fırsatlar sunuyor.
Dünya seramik sektöründe hi-tec ürün olarak kabul gören Kalesinterflex, ayrıca üretim süreçlerinde de ileri teknoloji ve çevre dostu bir üretime sahip. Muadil üretimlerden; enerji, su, hammadde tüketimi, karbon emisyonu gibi alanlarda büyük avantajlarla ayrışan Kalesinterflex’i bugün dünyada seramiğin beşiği kabul edilen Çin’e bile ihraç ediyoruz.”

Kale Grubu’nun lokomotif şirketi ve Türkiye’nin ilk seramik yer ve duvar karosu fabrikası Kaleseramik, global marka yolculuğunu 34 milyon Euro’luk yeni bir yatırımla daha taçlandırdı. 27 Temmuz 2022’de Çanakkale’nin Çan ilçesinde temeli atılan 3’üncü Kalesinterflex Porselen Plaka Üretim Hattı, 27 Temmuz 2023’te Kale Grubu’nun 66. Kuruluş Yıldönümü ve Seramik Bayramı kutlamaları sırasında hizmete açıldı.
“Kalesinterflex’in hikayesi 1999 Marmara Depremi’ne dayanıyor”
Kalesinterflex’in hikayesinin aslında 1999 yılında yaşadığımız Marmara Depremi’ne dayandığını vurgulayan Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş, ürünün gelişim süreci ile ilgili şunları söyledi:
“Bugün çevre dostu ve ileri teknoloji üretimi ile dünya seramik sektöründe hi-tec ürün olarak kabul gören Kalesinterflex’in hikayesi, 1999’da yaşadığımız Marmara Depremi’ne dayanıyor. Kalesinterflex – büyük ebatlı porselen plaka üretimimizin fikir babası ise, sanayi dünyamızın duayen ismi ve grubumuzun kurucusu rahmetli İbrahim Bodur’dur. Marmara Depremi sonrasında, ‘Binaların yükünü nasıl hafifletebiliriz. Binaların bizi ilgilendiren bölümlerini hafifletmenin bir yolunu bulmalıyız’ diyen İbrahim Bodur, bu alandaki Ar-Ge çalışmalarının fitilini ateşledi. O dönemde iş dünyasında böyle yenilikçi bir ürüne yatırım yapmak, sıra dışı bir girişim olarak değerlendirilse de kendisi hiç yılmadı. Bu alanda dünyanın önde gelen İtalyan teknolojisinden de yararlandık ve Kalesinterflex’e göre geliştirip, özgün bir üretim teknolojisi yarattık. 2005 yılında da Çan’daki tesisimizde dünyanın ilk porselen plaka fabrikasını kurduk. Kaleseramik’in üretim teknolojisi, kabiliyeti ve uzmanlığının yanı sıra İbrahim Bodur’un vizyonu, sezgisi, cesareti ve azminin çok önemli bir örneği olan Kalesinterflex’in üretimi ile Türkiye’de ve dünyada bir ilke imza attık. Kaleseramik çatısı altında ikinci Kalesinterflex fabrikamızı da 2017’de yine Çan’daki tesisimizde açtık. Bu yatırım ile 1 milyon metrekare olan yıllık üretimimizi 2 milyon metrekareye çıkardık. Daha az enerji ile üretim, sürdürülebilir büyümemizin de mottosu haline geldi. Üretimimizin ilk 5 yılında ürünümüzü ulusal ve küresel pazarda tanıtmaya çalıştık. Seramiğin geleceğine yön veren devrimsel bir ürün olarak tanımlanan Kalesinterflex ile Çin pazarına da girmeyi başardık. Ateşe ve kimyasallara dayanıklı olması, kolay temizlenebilir ve TÜBİTAK onaylı anti-bakteriyel olması, kullanım açısından büyük avantajlar sağlıyor. Yine desen ve yüzey çeşitliliği ve desenlerin 3D ile desteklenebiliyor olması, antibakteriyel olması, fotoğraf baskısı yapılabilmesi, antigrafiti vasfı, farklı ebatlarda kesilebilmesi, çevre dostu ve fotokatalitik özelliklerinin yanı sıra renk ve doku yelpazesinin genişliğiyle de seramik ve mobilya/dekorasyon ve tasarım alanlarında gelişen tüm moda trendlerini fazlasıyla karşılıyor.
“Kalesinterflex seramikte bina yükünü 4’te 1’e düşürdü”
Dünyanın en büyük, en ince seramiği Kalesinterflex sayesinde 2000’li yılların başında ortalama 28 kilo civarında olan bir metrekare seramiğin ağırlığını, 7 kiloya kadar düşürdük. Seramikte metrekare başına ağırlığı 4’te 1’e kadar düşüren Kalesinterflex ile, İbrahim Bodur’un bina yükünü hafifletme hedefine de ulaşmış olduk.
Kalesinterflex, seramiği kullanıldığı geleneksel alanların dışına çıkartarak, mimari tasarımlara ve inşaat teknolojilerine yeni bir bakış açısı kazandırdı. Özellikle büyük porselen plaka ebatlarının devreye girmesiyle, alışılagelmiş yer-duvar-cephe kaplamaları ve daha da ötesinde; mutfak tezgahı, mobilya, hatta beyaz eşya, televizyon ünitesi, duvar tablosu gibi daha farklı alanlarda kullanımları giderek arttı. Yapılara büyük bir hareket, uygulama ve yaratıcılık özgürlüğü sunan Kalesinterflex, bugüne kadar alışveriş merkezleri, ofisler, metrolar, evler ve restoranlar gibi birçok farklı yaşam alanında hayata değer kattı. Bunun yanı sıra Barcelona Metrosu, Bratislava Havalimanı, Bakü Olimpiyat Stadı, Leeds Stadyumu, Senegal Birleşmiş Milletler Binası ve Sochi Olimpiyat Köyü gibi dünyanın farklı ülkelerinde birçok prestijli projenin de tercihi Kalesinterflex oldu.
“Sektörümüze, ülkemize, şirketimize katkı sağladı, değer yarattı”
Kalesinterflex’in tüm bu üstün özellikleri ve yaptığımız yatırımlar, özellikle seramik ihracatında da katma değer yarattı. Bu ürünümüz ile hem yeni ürün gamında ve teknolojisinde sektörün önünü açmış olduk hem de bu alanda dünyanın en önemli üreticilerden biri olma pozisyonumuzu güçlendirdik. Dünyadaki son 10 yıllık trendlere baktığımızda, seramik kökenli plakaların, alışılagelmişin dışında, farklı alanlardaki kullanımlarının arttığını görüyoruz. Biz de Kalesinterflex’in açtığı bu fırsat penceresini en iyi şekilde değerlendirebilmek için porselen plaka yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu çerçevede 2022’de 34 milyon Euro tutarındaki bir yatırım ile üçüncü porselen plaka yatırımımızın temelini attık. 27 Temmuz’daki da Kale Grubu’nun 66. Kuruluş Yıldönümü ve Seramik Bayramı kutlamalarında Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mehmet Fatih Kacır’ın katılımı ile yeni hattaki ilk üretimimizi gerçekleştirdik.
Yeni hattımız ürün gamımızı çok daha çeşitlendi, çok daha güçlendirdi
Yeni hattımızda; en büyük ebat olan 6, 10, 12 ve 20 mm kalınlıkta ve 160x320 cm ebatlarında üretim yapıyoruz. Hattımızda üretilmeye başlayan yeni kalınlık ve ebatlar, Kalesinterflex’i hem kullanım alanı hem de uygulama çözümleri açısından çok daha mükemmel ve eksiksiz kılıyor. Yeni hattımızın üretime geçmesiyle birlikte Kalesinterflex ürün gamımız, 3, 5, 6, 10, 12, 20 mm gibi farklı kalınlık alternatifleri, 100x300 cm, 120x360 ve 160x320 cm’lik porselen plaka büyüklüğüne ve alt ebatlarına kadar genişledi."

Haber Merkezi