Kentin kıdemli gazetecilerinden Nejat Tabak’ın yaklaşık 20 yıl önce PTT tarafından hazırlanan "2023'e Cumhuriyetimizin 100. Yılına Mektup Kampanyası" kapsamında kaleme aldığı ve 2023 yılında dönemin Belediye Başkanı tarafından torunu Sean Ünerli’ye iletilmesi için hazırladığı mektup, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından sahibine postalandı.

2002 yılında ülkemizin posta kurumu olan PTT tarafından düzenlenen "2023'e Cumhuriyetimizin 100. Yılına Mektup Kampanyası" çerçevesinde Çanakkale’nin Eski Belediye Başkanlarından merhum Reşat Tabak’ın oğlu kentin kıdemli gazetecilerinden Nejat Tabak da o dönem bebek olan torunu Sean Ünerli için Cumhuriyetin 100. Yılında teslim edilmek üzere bir mektup yazdı. Mektubun da dönemin belediye başkanı tarafından torununa ulaştırılmasını talep etti.

Tarihler 2023’ü gösterdiğinde ise bu talep üzerine mektubu teslim alan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyetin 100. Yılına hediye olan büyükbabası Nejat Tabak’ın mektubunu, kendi hazırladığı not ile birlikte Sean Ünerli’ye ulaştırılması için Amerika Birleşik Devletlerine postaladı.

Bu kapsamda Nejat Tabak ile de makamında bir araya gelen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kendi yazmış olduğu notu da paylaştı. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılını da bir kez daha kutlayan Başkan Gökhan, Tabak’ın mektubu ile birlikte torun Ünerli’ye ulaştırılacak olan kendi mektubunda şu ifadelere yer verdi; “Sevgili Sean Ünerli, 2002 yılında ülkemizin posta kurumu olan PTT tarafından "2023'e Cumhuriyetimizin 100. Yılına Mektup Kampanyası" düzenlenmişti. Bu kampanya ile 2002 yılında yazılan mektuplar 2023 yılına kadar muhafaza edilmiş ve Cumhuriyetimizin 100. Yaşında sahiplerine teslim edilmek üzere dağıtıma çıkarılmıştı. Büyükbaban, Çanakkale’mizin kıymetli büyüklerinden Sayın Nejat Tabak da tam 20 yıl önce bugünlerde, sen henüz bir bebekken gelecekteki Sean’a bir mektup yazmış ve zarfa da Belediye Başkanı eliyle iletilmesi ricasını yazmış. Büyük deden Reşat Tabak; şehrimiz Çanakkale için gerek kişiliği gerek Belediye Başkanlığı döneminde (1968-1980) kentimize kazandırdıklarıyla unutulmaz bir isimdir. Sanırım büyükbaban bu derin geçmişten dolayı mektubunun kentin Belediye Başkanının eliyle sana ulaştırılmasını uygun bulmuş. Bu ince davranışı için kendisine de teşekkür ederim. Mektubunuz tam da olması gerektiği gibi Cumhuriyetimizin 100. Yaşını kutladığımız kıymetli günlerde tarafıma teslim edildi. Ne mutlu ki Cumhuriyetimizin 100.'cü gurur yılında Çanakkale’nin Belediye Başkanı bendim. Cumhuriyet; yaşamını milletine adayan, 100 yıl önce ülkemizi parçalanmaktan kurtarıp, demokratik bir hukuk devleti haline getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize en kıymetli armağanıdır.  Sayın Nejat Bey de eminim ki mektubunda 20 yıl önceki Türkiye Cumhuriyetinden bugüne seslenmiş, Cumhuriyete, Cumhuriyetin 100. Yaşına ve geleceğe dair güzel temennilerde bulunmuştur. Bizler Cumhuriyetin 100. yılına şahitlik edenlerden olduk, bu 29 Ekim’de de kıymeti büyük ve paha biçilemez olan Cumhuriyetimizin 100. Yaşını coşkuyla ve umutla kutladık. Atamızın “Siz almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz!” söyleminden yola çıkarak senin de ülkemizden kilometrelerce uzakta Türk kimliğine her zaman sahip çıkarak; ülkemize, Atatürk’e ve tüm değerlerimize sahip çıkan ve koruyan bir genç olmanı temenni ediyor, başarılar diliyorum.”

Haber Merkezi