CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural düzenlediği basın toplantısında Çanakkale’deki koronavirüs salgınına ilişkin verilerin açıklanmasını isteyerek İl Sağlık Müdürüne sorular sordu. Soruların cevabını, şeffaflık, bilgilenme ve sorumluluk gereği olarak tüm Çanakkale kamuoyunun beklediğini bildiren Ural, “İl Sağlık Müdürlüğümüzü şimdiye kadar yürüttüğü iktidar güdümlü yanlış politikalarından vazgeçmeye ve sorumlu bir kamu yöneticisi gibi davranmaya davet ediyoruz” dedi.
 
CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural yaptığı açıklamada şu ifadeleri kulandı; “Uzun bir süreden beri devam eden ve her geçen gün kötüye giden pandemi süreci ile ilgili olarak yaşanan olumsuzluklar üzerine, kamuoyunu bilgilendirmek ve yetkilileri şeffaf davranmaya davet etmek istiyoruz. Ülke genelinde mart ayından beri yaşanan pandemi sürecinin hiçbir döneminde halkımız ve sağlık çalışanlarımız doğru bilgilendirilmemiştir. Sağlık bakanlığımız vakalarla ilgili verilerini Türk Tabipler Birliği ve ilgili meslek örgütlerinin uyarılarına rağmen asla şeffaflık ilkesine uygun olarak açıklamamıştır. Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğümüz de Sağlık Bakanlığı ile aynı paralelde hareket ederek Çanakkale halkına doğru bilgilendirme yapmaktan bugüne kadar kaçınmıştır. Yetkililer, sadece maske, mesafe ve hijyen diyerek, vakalardaki artışın halk tarafından doğru algılanmasını engellemiştir. Sürecin, bilimi ve şeffaflığı yok sayarak yönetilmesi sonucunda Çanakkale de vaka oranlarında ve hastaneye yatırılan hasta sayılarında olağanüstü artış görülmesine neden olmuştur. Yaşanan bu artış nedeniyle ÇOMÜ Tıp Fakültesi pandemi hastanesinde ilave yoğun bakım servislerinin hizmete açılacağı haberlerini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Şimdi, CHP İl başkanlığı olarak Sağlık İl müdürlüğümüze sormak istiyoruz;
 
1-Çanakkale deki toplam vaka sayısı kaçtır?
2-Çanakkale de hastanede yatan toplam hasta sayısı ne kadardır?
3-Çanakkale de yoğun bakımda yatan hasta sayısı ne kadardır?
4-Yoğun bakım servislerindeki doluluk oranı nedir?
5-Aile hekimliklerine yeterli miktarda koruyucu malzeme verildi mi?
6-Sağlık çalışanlarının tarama testleri düzenli bir şekilde yapılıyor mu?
7-Yoğun bakım servislerindeki toplam solunum cihazı sayısı ne kadardır ve bu sayı yatan hastalar için yeterli midir?
8-Çanakkale de yetersizlik nedeniyle yoğun bakım servisine alınamayan ve geri gönderilen hasta var mıdır?
9-Sağlık çalışanları dokuz aydan beri hastalanma risklerini göze alarak çok zor şartlarda çalışmaya devam etmektedirler. Henüz ne kadar devam edeceği net olarak belli olmayan pandemi sürecini göz önüne alarak, bu alanda hizmet veren sağlık çalışanlarının tükenmişliğini giderecek bir gelecek planlamanız var mıdır ?
10-İhtiyaçtan dolayı açılması düşünülen ilave yoğun bakım servislerinin yanında, atıl vaziyette bekleyen ve çürümeye terk edilen eski Devlet ve SGK hastanelerinin hizmete açılması neden düşünülmemektedir?
 
Bu sorularımızın cevabını, şeffaflık, bilgilenme ve taşıdığınız sorumlulukların gereği olarak tüm Çanakkale kamuoyu sizden beklemektedir. Son olarak, İl Sağlık Müdürlüğümüzü şimdiye kadar yürüttüğü iktidar güdümlü yanlış politikalarından vazgeçmeye ve sorumlu bir kamu yöneticisi gibi davranmaya davet ediyoruz.
 
Covit-19 salgınının başladığı tarihten bu yana ilimizdeki vaka artışının bir nedeninin de Türkiye de salgının etkilerinin en yüksek seyrettiği yerleşim yerlerinden olan Gaziantep Şahinbey Belediyesi aracılığı ile ilimize düzenlenen gezi projesi olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda gerekli tedbirleri almadığı için Çanakkale Valilik makamının sorumluluğunun bulunduğunu Çanakkale kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz. Şahinbey Belediyesi organizasyonu ile Çanakkale ye düzenlenen gezilerin en azından pandemi süresi boyunca iptal edilmesi gerektiğini, gerek il başkanlığımız ve gerekse STK ve duyarlı birçok meslek kuruluşu gündeme getirmesine rağmen, yetkililerin bu konuya uzunca bir süre duyarsız kalıp sorumsuz davranmaları vaka sayısının artışına neden olmuştur. Ancak geçte olsa bu konuda alınan durdurma kararını olumlu bulduğumuzu da belirtmek istiyoruz. Yine AKP yetkililerine bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Ülke olarak çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu zorlu koşullarda canları pahasına özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına bir nebze moral ve destek olması amacıyla seçim meydanlarında söz verdiğiniz 3600 ek gösterge uygulamasını çıkarmak için bundan daha geçerli bir neden olabilir mi? Neyi bekliyorsunuz. Yönetemiyorsunuz. 18 yıldır sürekli olarak hep kandırıldınız. Şu salgın döneminde bir defa olsun aklı, bilimi, şeffaflığı ve toplumu önemseyerek ve kandırılmadan karar verin ve yönetmeye çalışın. 18 yıldır tek başınıza iktidar olduğunuzu unutmayın ve artık CHP’yi suçlayacağınıza, kalan kısa sürenizi toplumun sağlığını düşünerek değerlendirin. Bizler CHP İl başkanlığı olarak, yerel yönetimlerimiz, STK’lar, sağlık meslek örgütleri ve toplumun bütün kesimleriyle birlikte salgınla mücadelede, şeffaflık, akıl ve bilimin öncülüğünde belirlenecek politikalara destek vereceğimizi ve bu doğrultuda üzerimize düşeni yapacağımızı Çanakkale kamuoyuna ilan ediyoruz.”


Kaynak: Haber Merkezi